CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

"Australian/Chinese connections in the world city network: specification, modelling, and EU implications"

Article Category

Article available in the following languages:

Australijskie i chińskie sieci miast

W ramach jednego z projektów unijnych rozwijane były wcześniejsze prace porównujące miasta australijskie i chińskie. Przy pomocy analizy sieci społecznych (SNA) badacze ocenili istniejące modele sieci miast i przygotowali nowe reprezentacje wizualne takich sieci.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Sieć badawcza Globalisation and World Cities (GaWC) to naukowy think tank i organizacja badawcza zajmująca się analizą geograficznych wymiarów "światowej sieci miast" (WCN), międzynarodowej sieci miejskiej łączącej centra biznesowe najważniejszych światowych ośrodków miejskich. Badania sieci GaWC pozwoliły zaradzić niektórym niedociągnięciom w zakresie danych, które utrudniały wcześniejsze badania grupy WCN. Mimo to, nie wykorzystywały potencjału analizy sieci społecznych (SNA), stanowiącej produktywną dziedzinę badań dotyczących określania prawidłowości w interakcjach między systemami społecznymi i gospodarczymi. Metoda SNA wydaje się dobrze nadawać do badania zagadnień, którymi zajmuje się grupa WCN, a celem finansowanego ze środków UE projektu CITYCONNECT jest przeanalizowanie możliwych wzajemnych inspiracji obu dziedzin. Projekt realizowany był w ramach międzynarodowych stypendiów wyjazdowych programu Marie Curie pod egidą siódmego programu ramowego (7PR), przez okres trzech lat do września 2014 r. Uczeni badali ewolucję tworzenia sieci między miastami w ujęciu ogólnym oraz między miastami australijskimi i chińskimi w szczególności, ale także starali się poznać implikacje tych procesów dla europejskich ośrodków. Ponieważ prace w projekcie CITYCONNECT oparto na szeregu planów działań badawczych realizowanych przez australijski Monash University, badania objęły również perspektywę australijską. Zbadano reakcje największych miast Australii, czyli Melbourne i Sydney, na wzrost dobrobytu i wzajemnych połączeń w podobnych miastach chińskich. Projekt skupił się na trzech obszarach: Po pierwsze, zespół dokonał przeglądu założeń aktualnie obowiązujących modeli sieci miast. W toku dalszych badań istniejące modele sieci miast rozszerzono przy pomocy metod opisanych w literaturze na temat SNA. W ramach dodatkowych prac zbadano potencjał nowych rozwiązań w zakresie schematycznej wizualizacji sieci miast. Prowadzone w ramach projektu badania opisano w różnych czasopismach geograficznych i planistycznych. Projekt CITYCONNECT pozwolił na dokładniejsze poznanie możliwości zastosowania analizy sieci społecznych do tematyki sieci WCN. Prace te pomogły też w śledzeniu ewolucji miast w kontekście globalnych połączeń.

Słowa kluczowe

Sieci miejskie, analiza sieci społecznych, World Cities Network, Globalisation and World Cities, globalizacja i miasta świata, połączenia

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania