CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Developing innovative method for recycling used chip board furniture and plastics by producing new environment friendly reusable multipurpose composite material

Article Category

Article available in the following languages:

Nowatorskie podejście do recyklingu niepotrzebnego drewna i tworzyw sztucznych

Drewniane meble i tworzywa sztuczne stanowią duże wyzwanie dla zakładów recyklingu. W ramach inicjatywy UE zaproponowano oszczędne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe
Badania podstawowe icon Badania podstawowe

Drewniane meble kończą na wysypiskach lub są spalane. Tworzywa sztuczne, po oddzieleniu od metalowych i elektronicznych elementów, są lokalnie poddawane miażdżeniu i walcowaniu, a następnie są zazwyczaj wysyłane poza Europę w celu przeprowadzenia ostatecznego recyklingu. Istnieje potrzeba opracowania rozwiązania, które sprosta wyzwaniom związanym z recyklingiem tworzyw sztucznych i odpadów drewnianych, takich jak płyty wiórowe, bez konieczności spalania ich. Ponadto w wyniku zmieszania takich materiałów stworzony może zostać nowy materiał kompozytowy. Aby sprostać tym potrzebom, w ramach finansowanego ze środków UE projektu FURNITREUSE przeprowadzono ściśle kontrolowany proces mieszania zmiażdżonych płyt wiórowych i tworzyw sztucznych, takich jak ABS, w którym zastosowano innowacyjną technologię nagrzewania, aby uzyskać nowy typ materiału kompozytowego. Zespół projektu FURNITREUSE przeprowadził badania procesu łączenia rozdrobnionych przedmiotów drewnianych i polimerów. Badania wykonane zostały w celu oceny wpływu techniki na właściwości mechaniczne i fizyczne powstałego materiału kompozytowego. Partnerzy projektu opracowali, a następnie zintegrowali główne części i podsystemy, tworząc prototypową maszynę do recyklingu. Następnie przeprowadzili testy ogólnej wydajności oraz specjalne pomiary, aby sprawdzić, czy materiał jest bezpieczny. Po wdrożeniu zaproponowanych usprawnień, w drodze oceny ustalono, że prototyp jest gotowy do produkcji nowego materiału kompozytowego. Kilka próbek materiału zostało wykonanych i poddanych testom w celu ustalenia jego właściwości i przydatności. Za pomocą nagrzewania mikrofalowego prototyp może przetwarzać odpady nienadające się do recyklingu, takie jak rozdrobnione płyty wiórowe, które są powszechnie stosowane w meblach biurowych i domowych, jak również inne produkty drewniane oraz nieposortowane i nieoznakowane tworzywa sztuczne. Stosowanie drewna i tworzyw sztucznych w celu utworzenia materiału kompozytowego jest ekonomicznym rozwiązaniem. Ponadto materiał może zostać ponownie poddany recyklingowi, gdy przedmiot zostanie wyeksploatowany. Technologia jest przyjazna dla środowiska, ponieważ aktywacja i kontrola urządzenia nie wymaga stosowania żadnych związków chemicznych. Ponadto nie produkuje żadnych odpadów i efektywnie wykorzystuje energię. Innowacja FURNITREUSE może przynieść korzyści europejskim MŚP, które prowadzą recykling różnych niepotrzebnych odpadów drewnianych i plastikowych. Docelowo rozwiązanie to ma zmienić praktyki stosowane w zakresie recyklingu, generując w ten sposób dodatkowe źródła przychodów dla MŚP z branży recyklingu.

Słowa kluczowe

Recykling, drewno, tworzywa sztuczne, materiał kompozytowy, FURNITREUSE

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania