European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Assessment Strategy for Upstream Plant Inspection and Repair

Article Category

Article available in the following languages:

Wykorzystanie big data do precyzyjnej oceny korozji konstrukcji platform wiertniczych

Elementy platform wiertniczych znajdujące się w strefie rozprysku wody są szczególnie podatne na korozję. Zautomatyzowana analiza danych pochodzących z różnych technik badań nieniszczących w czasie zbliżonym do rzeczywistego będzie atrakcyjną alternatywą dla aktualnie stosowanych kontroli wzrokowych.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe
Energia icon Energia

Morskie szyby naftowe to duże, skomplikowane konstrukcje, których utrzymanie wymaga znacznych nakładów. Operatorzy starają się wydłużyć okres eksploatacji platform, dlatego niezbędne są zaawansowane metody nieniszczącego monitorowania stanu krytycznych elementów. Jednym z takich elementów jest kolumna wstępna, czyli zewnętrzna osłona zapewniająca podparcie konstrukcyjne i ochronę odwiertu. Obecnie kontrola kolumn wstępnych wykonywana jest wzrokowo przez pracujących na linach techników, ale jest ona możliwa tylko powyżej lustra wody. Finansowany przez UE projekt ASPIRE automatyzuje ten proces przy pomocy zaawansowanego oprogramowania do analizy danych, działającego w oparciu o różnego rodzaju dane z badań nieniszczących. Pozwoli to ograniczyć prawdopodobieństwo i następstwa awarii, przyczyniając się do poprawy konkurencyjności przemysłu naftowego i gazowego.

Na styku wody i powietrza

Konstrukcje w strefie rozprysku wody są narażone na korozję zarówno w strefach zanurzonych w wodzie, jak i ponad nimi. Jak wyjaśnia Konrad Reber, szef działu badań i rozwoju w Innospection Germany: „Dotychczas stosowane podejście polegało na tym, że technik sprawdza grubość ścianek kolumny wstępnej w określonych punktach powyżej lustra wody. Takie dane są niewystarczające do dokonania miarodajnej oceny. Ponadto większość usterek występuje na styku między wodą i powietrzem lub też pod wodą, w miejscach, do których nie mogą dotrzeć technicy pracujący na linach i które są niebezpieczne dla nurków z powodu fal”. W projekcie ASPIRE wykorzystuje się zaawansowane technologie badań nieniszczących, takie jak mapowanie magnetycznych prądów wirowych i ultradźwiękowe mapowanie korozji, które mogą być stosowane przy pomocy zdalnego sterowania w obszarze lustra wody i pod nim. Oprogramowanie wspomagające podejmowanie decyzji wykorzystuje dane o otwartym formacie. Payam Jamshidi, kierownik zespołu ds. zarządzania integralnością zasobów w firmie TWI, będącej partnerem projektu, wyjaśnia: „Pakiet oprogramowania ASPIRETM generuje dane dotyczące ryzyka związanego z grubością ścian odwiertu, łącząc informacje wejściowe z różnych technik badań nieniszczących, co pozwala na stworzenie pełniejszego i dokładniejszego obrazu stanu konstrukcji. W oparciu o nie możliwe jest obliczenie prawdopodobieństwa awarii”. Sebastian Hartmann, dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju biznesu w firmie Innospection, dodaje: „ASPIRETM pozwala uzyskać raport oceniający i wykresy kluczowych wskaźników dotyczących stanu konstrukcji i pozostałego okresu użytkowania za pomocą jednego kliknięcia. Oprogramowanie umożliwia także uszeregowanie kilku kolumn wstępnych pod względem ryzyka, dzięki czemu operatorzy mogą określić priorytetowe naprawy oraz zoptymalizować harmonogramy serwisowania i konserwacji”. Dane z kontroli mogą być archiwizowane i porównywane z przyszłymi wynikami.

Na fali sukcesu

Jak dotąd w projekcie ASPIRE przeanalizowano wyniki 86 kontroli kolumn wstępnych w strefie rozprysku wody w celu określenia typowego profilu defektów związanych z korozją. Ponadto, jak wyjaśnia Reber, „pakiet oprogramowania ASPIRETM został przetestowany poprzez załadowanie istniejących danych z kontroli i porównanie wyników oceny z badaniami wykonywanymi przez techników dla szeregu przypadków. Wyniki potwierdzają, że dokładna ocena integralności konstrukcji i zarządzania może być dokonana jedynie w oparciu o wyniki zautomatyzowanej kontroli”. System ASPIRETM jest obecnie wykorzystywany przez klientów do podejmowania świadomych decyzji dotyczących konserwacji i napraw odwiertów. W przyszłości zespół przewiduje zastosowanie go do innych konstrukcji w strefie rozprysku wody. Jamshidi podsumowuje: „Nowy pakiet oprogramowania ASPIRE™ automatyzuje proces kontroli, pozwalając na łatwe przesyłanie danych o wysokiej rozdzielczości otrzymanych z wykorzystaniem zaawansowanych i sprawdzonych technik kontroli w celu zapewnienia dokładnej oceny integralności konstrukcji w strefach rozprysku wody, co stanowi ważne rozwiązanie dla przemysłu gazowo-naftowego”.

Słowa kluczowe

ASPIRE, ocena, oprogramowanie, strefa rozprysku wody, korozja, ropa naftowa, woda, zautomatyzowane, platforma wiertnicza, badania nieniszczące, analiza danych, kolumna wstępna

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania