European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Rotation and Nutation of a wobbly Earth

Article Category

Article available in the following languages:

Dokładniejsze mierzenie i dogłębne zrozumienie ruchów Ziemi

Od tysiącleci nawigujemy według gwiazd i robimy to z coraz większą dokładnością. Pomiary wykonywane przez powszechnie używane narzędzia, takie jak GPS, zegary atomowe i wiele innych, zależą od dokładności pomiaru ruchów Ziemi, a obecne modele mogą zostać ulepszone.

Badania podstawowe icon Badania podstawowe

Globalne systemy nawigacji satelitarnej (ang. global navigation satellite system, GNSS), takie jak GPS, odbierają sygnały wysyłane przez satelity, aby dostarczać precyzyjnych danych dotyczących lokalizacji. Odbiorniki o stałej względem Ziemi pozycji i obracające się wraz z nią śledzą sygnały z satelitów poruszających się w przestrzeni kosmicznej. Aby wykonać precyzyjne pomiary, należy wiedzieć, jak względem nich przemieszcza się Ziemia. W ramach projektu RotaNut prowadzonego przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych udało się stworzyć model nutacji Ziemi o dokładności do kilku milimetrów, dostarczając tym samym informacji, które mogą zwiększyć dokładność narzędzi opartych na zegarach atomowych i GPS. Narzędzia takie opierają się na dwóch układach odniesienia: układzie ziemskim, stałym względem Ziemi i obracającym się synchronicznie z planetą, oraz nieruchomym układzie niebieskim, w którym poruszają się sztuczne satelity, takie jak satelity GPS. Jak wyjaśnia główna badaczka Véronique Dehant: „Opisanie zależności między tymi układami odniesienia komplikuje fakt, że obrót i położenie Ziemi są nieregularne, co jest wywołane przez globalne redystrybucje masy w czasie i zewnętrzne siły, takie jak grawitacyjne przyciąganie Słońca i Księżyca”. Projekt RotaNut miał na celu poprawę modelowania obrotu Ziemi oraz dokładniejsze zrozumienie roli i natury wnętrza Ziemi. „W obecnych modelach nie uwzględnia się w pełni złożoności Ziemi. Wpływ atmosfery oraz wód na położenie Ziemi nie są w nich odpowiednio odwzorowane. Dodatkowo mechanizmy sprzęgające na granicach między jądrem wewnętrznym, płynnym jądrem zewnętrznym i płaszczem nie zostały jeszcze na tyle dobrze zbadane, by można było uwzględnić je w modelach”, dodaje Dehant.

Małe zmiany, duży wpływ

Jak wynika z obserwacji z przestrzeni kosmicznej, w płaszczyźnie stycznej do bieguna oś obrotu Ziemi porusza się w przestrzeni ruchem precesyjnym z prędkością 1,5 kilometra rocznie z okresowymi wahaniami do 600 metrów. Obecne obserwacje kwazarów z anten stacjonarnych na Ziemi przy użyciu interferometrii wielkobazowej pozwalają naukowcom zmierzyć je z dokładnością do centymetra. Precesja odnosi się do długoterminowych tendencji ruchu osi wirowania, a nutacja – do krótkoterminowych zmian okresowych. Badacze z projektu RotaNut koncentrowali się na ruchu nutacyjnym. Poprzez pomiar nutacji z milimetrową dokładnością naukowcy mogą określić, jakie elementy fizyki wnętrza Ziemi należy uwzględnić przy modelowaniu położenia planety. Obejmują one mechanizmy sprzęgające na granicy między płynnym jądrem a lepkosprężystym płaszczem.

Odkrywanie zjawisk w jądrze Ziemi

Dehant, która przeprowadziła swoje badania w Observatoire royal de Belgique, uważa, że jest to niezwykle ciekawy czas na pracę w tej dziedzinie. „Postęp technologiczny umożliwia geodetom i geofizykom zidentyfikowanie przyczyn i wielkości zmian położenia Ziemi”. Naukowcy wykazali, że aby dokładnie opisać położenie Ziemi, należy wziąć pod uwagę dynamikę płynnego jądra zewnętrznego. „W badania nutacji wewnątrz jądra istotne jest uwzględnienie oscylacji inercyjnych w rotujących płynach w połączeniu z obrotowymi ruchami globalnymi”, mówi Dehant. Zespół projektu RotaNut korzystał z w pełni sprzężonego modelu płaszcz-jądro i przeanalizował zjawiska na granicy płaszcza i jądra zewnętrznego wynikające z obserwacji dotyczących nutacji. „Wyniki naszych badań są ważne. Pozwalają nam lepiej opisać, co dzieje się w jądrze, podczas modelowania nutacji. Jestem bardzo zadowolona z tego, co udało się osiągnąć w ramach projektu, ponieważ ruchy i rozpraszanie energii w jądrze mogłyby wyjaśnić nasze obserwacje”. Wyniki badań są dostępne na stronie internetowej projektu RotaNut.

Słowa kluczowe

RotaNut, GPS, oś obrotu, precesja, położenie, nutacja, GNSS

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania