European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-04-19

Article available in the following languages:

Loty testowe dronami w Polsce przybliżają nas do ogólnoeuropejskiej miejskiej mobilności powietrznej

Już wkrótce konsorcjum wspierane ze środków UE przystąpi do testowania lotu dronami w warunkach miejskich w czterech europejskich krajach. Testy odbywają się już w południowo-wschodniej Polsce w Rzeszowie.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność

Pierwsza seria lotów testowych ma być przeprowadzona w ramach finansowanego ze środków UE projektu Uspace4UAM, a pierwsze testy właśnie odbywają się nad Rzeszowem – miastem liczącym niemal 200 000 mieszkańców. Loty testowe są realizowane przez trzy firmy wchodzące w skład konsorcjum Uspace4UAM: Dronehub, twórcę systemów typu „drone-in-a-box” służących do automatycznego monitorowania i zbierania danych, firmę Honeywell, dostawcę oprzyrządowania i czujników do dronów, oraz firmę Altitude Angel, twórcę oprogramowania do dronów. W fazie pierwszej odbędzie się około 160 lotów nad Rzeszowem w ramach trzech scenariuszy lotów autonomicznych z wykorzystaniem dronów do celów misji służb publicznych. W pierwszym scenariuszu przewidziano zapewnienie monitoringu z powietrza dla służb ratunkowych na miejscu zdarzenia; w drugim scenariuszu dron będzie pozyskiwał zdjęcia na potrzeby map fotograficznych i fotogrametrii dla instytucji publicznych; z kolei ostatni scenariusz zakłada transport automatycznych defibrylatorów zewnętrznych do zastosowania w sytuacjach zagrożenia życia. „Faza demonstracyjna realizowana przez Dronehub w ramach projektu Uspace4UAM rozpoczęła się w listopadzie 2021 roku i potrwa do czerwca 2022 roku. Jednym z celów, jakie w tym czasie chcemy zrealizować, jest sprawdzenie, jak drony reagują na zróżnicowane i szybko zmieniające się warunki pogodowe”, mówi kierownik projektu ds. lotów testowych Jakub Węglarz z Dronehub w komunikacie prasowym zamieszczonym na stronie internetowej Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR. To ze środków tej spółki, będącej europejskim partnerstwem publiczno-prywatnym, pochodzą środki na finansowanie projektu Uspace4UAM. Przedsięwzięcie SESAR powstało w celu przyspieszenia badań i innowacji w zakresie bardziej inteligentnych, połączonych i dostępnych, a także bardziej zrównoważonych rozwiązań transportu powietrznego. „Na podstawie informacji zebranych podczas 160 lotów testowych dopracujemy zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie, dostosowując je do rzeczywistych warunków panujących w mieście, w tym także do potrzeb służb publicznych”, przekonuje Węglarz. „Nasze wnioski i rekomendacje usprawnią wdrażanie miejskiej mobilności powietrznej w Europie”.

Polska jako jedna z czterech lokalizacji testowych w Europie

Poza Polską loty testowe odbywać się będą również w Czechach, Zjednoczonym Królestwie i Hiszpanii w ramach badań nad bezpiecznym zintegrowaniem autonomicznych lotów dronami z europejską przestrzenią powietrzną. „Bardzo nas cieszy, że Polska dokłada nie tylko pojedynczą cegiełkę, ale cały filar pod budowę miejskiej mobilności powietrznej w całej Unii Europejskiej”, podkreśla w tym samym komunikacie prasowym założyciel i dyrektor generalny Dronehub Vadym Melnyk. „W oparciu między innymi o wyniki testów prowadzonych nad Rzeszowem zostaną opracowane wytyczne dla lotów dronami, musimy bowiem pamiętać, że w przyszłości widok tych statków powietrznych nad europejskimi miastami będzie codziennością. Tym większą czujemy odpowiedzialność i dumę wynikające z faktu, że cały projekt rozpoczyna się właśnie tutaj – w Rzeszowie”. Jak przekonuje Melnyk: „W ramach projektu Uspace4UAM nasz zespół opracuje wymogi bezpieczeństwa, a także regulacje i standardy umożliwiające rozwój lotów dronami na obszarach miejskich w UE. Naszym projektem chcieliśmy pokazać możliwości technologii dronów autonomicznych, które będzie można wykorzystać w miastach do poprawy bezpieczeństwa oraz by pomagać służbom publicznym w sprawniejszym zarządzaniu w sytuacjach kryzysowych”. Projekt Uspace4UAM (U-space for UAM) zakończy się w grudniu 2022 roku. Więcej informacji: strona projektu Uspace4UAM

Słowa kluczowe

Uspace4UAM, dron, lot, Polska, miasto, miejska mobilność powietrzna

Powiązane artykuły