CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Intelligent Open Test Bed for Materials Tribological Characterisation Services

Article Category

Article available in the following languages:

Trybologiczne stanowisko badawcze wesprze europejskie innowacje

Nowe stanowisko badawcze oferujące szereg usług z zakresu analizy trybologicznej ma na celu skrócenie czasu i obniżenie kosztów związanych z opracowywaniem nowych, innowacyjnych materiałów.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Trybologia to nauka o wzajemnym oddziaływaniu powierzchni w ruchu względnym, obejmująca badania nad tarciem, zużyciem i smarowaniem. Kwestie te mają zasadnicze znaczenie przy projektowaniu takich elementów, jak łożyska, koła zębate i sprzęgła. „Wydajność, trwałość i innowacyjność to kluczowe czynniki, o których należy pamiętać przy opracowywaniu nowego produktu”, wyjaśnia Franz Pirker, odpowiedzialny za rozwój biznesowy w AC2T research, austriackim centrum doskonałości w dziedzinie trybologii w Wiener Neustadt. „Często proces ten zaczyna się od określenia, jaki materiał sprawdzi się najlepiej i jaki środek smarny może najlepiej spełnić wymagania dotyczące wydajności i trwałości danego produktu”. Zazwyczaj wiąże się to z długim procesem opracowywania, znacznymi kosztami prototypowania i sztywnymi procesami roboczymi. „Przeanalizowaliśmy obecną sytuację i stwierdziliśmy, że musi powstać łatwiejszy sposób na uzyskanie odpowiedzi na nasze pytania z zakresu trybologii”, dodaje Pirker. Udało się go stworzyć. Nosi on nazwę i-TRIBOMAT (Intelligent Open Test Bed for Materials Tribological Characterisation Services) i został opracowany przy wsparciu finansowym UE. i-TRIBOMAT to kompleksowe rozwiązanie do charakterystyki trybologicznej zaawansowanych materiałów. „Oferując takie usługi na żądanie jak znormalizowana charakterystyka trybologiczna, wnioskowanie w oparciu o dane oraz wirtualne pomieszczenia robocze umożliwiające skalowanie od poziomu laboratoryjnego do poziomu terenowego, i-TRIBOMAT umożliwia bardziej efektywne opracowywanie produktów po niższych kosztach”, mówi Pirker, który jest koordynatorem projektu.

Symulacja zachowania materiałów na poziomie komponentów

Rozwiązanie i-TRIBOMAT jest wyjątkowe, ponieważ jest to pierwsze na świecie otwarte, kształtowane przez użytkowników stanowisko badawcze poświęcone wyłącznie walidacji i zwiększaniu skali nowych materiałów. „Umożliwiając inteligentną charakterystykę materiałów trybologicznych, platforma ta odegra kluczową rolę we wspieraniu innowacji”, zauważa Pirker. „Innymi słowy, jest to przełomowe rozwiązanie dla europejskiego przemysłu wytwórczego”. Platforma i-TRIBOMAT obejmuje szereg funkcji i usług. „Wszystko zaczyna się od dostępu do infrastruktury trybologicznej obejmującej ponad 100 trybometrów i urządzeń do charakterystyki, w tym najnowszych protokołów, procedur i analiz trybologicznych”, mówi Pirker. Platforma oferuje również takie funkcje oparte na danych, jak przechowywanie i udostępnianie danych w chmurze, eksploracja danych, analiza dużych zbiorów danych, zintegrowana baza danych materiałów trybologicznych oraz szybkie generowanie raportów, a wszystko to odbywa się na bezpiecznym serwerze. Jak twierdzi Pirker, jedną z najpopularniejszych funkcji jest sieciowy interfejs współpracy. „Jest to wirtualne pomieszczenie robocze wyposażone w modele trybologiczne i zaprojektowane w celu ułatwienia współpracy i symulacji zachowania materiałów na poziomie komponentów”, mówi.

Ograniczenie czasu i kosztów związanych z opracowywaniem materiałów

Partnerzy naukowi projektu i-TRIBOMAT regularnie rozwijają platformę i dodają do niej nowe usługi, które wkrótce zostaną udostępnione za pośrednictwem wydzielonego podmiotu o nazwie i-TRIBOMAT: The European Tribology Centre. „Wspólne przedsięwzięcie różnych partnerów badawczych, jakim jest utworzenie tej spółki, gwarantuje trwałość i zrównoważony charakter platformy”, wyjaśnia Pirker. W ramach przygotowań do otwarcia tej spółki zespół badawczy przeprowadził otwarty nabór dla firm, które chcą skorzystać z platformy jako pierwsze, oferując im możliwość przetestowania usług opracowanych w ramach projektu i-TRIBOMAT. „Wzięło w nim udział osiemnaście firm, co pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na skrócenie czasu i obniżenie kosztów związanych z opracowywaniem materiałów”, podsumowuje Pirker.

Słowa kluczowe

i-TRIBOMAT, opracowywanie materiałów, trybologia, środek smarny, zaawansowane materiały, otwarte innowacje, stanowisko badawcze, europejski przemysł wytwórczy, duże zbiory danych, eksploracja danych

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania