European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Bezpieczniejsza metoda wysadzania odwiertów

Dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu opracowanemu dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej, pracownicy zajmujący się rozmieszczaniem materiałów wybuchowych w podziemnych odwiertach mogą pozostawać poza strefą zagrożenia.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Zespół fińskiej spółki Normet, której głównym obszarem działalności są technologie górnicze oraz rozwiązania wykorzystywane w budowie tuneli, rewolucjonizuje proces rozmieszczania materiałów wybuchowych w kopalniach dzięki nowatorskiemu systemowi, który zwiększa bezpieczeństwo pracowników pracujących pod ziemią. Nowe rozwiązanie obejmuje zdalnie sterowane ramię robotyczne, które pozwala na umieszczenie urządzenia rozprowadzającego w otworze wiertniczym, a następnie wykorzystuje specjalny układ w celu rozprowadzenia materiału wybuchowego w formie emulsji. Dzięki temu pracownicy mogą przebywać z dala od niebezpieczeństwa, w odcinku tunelu zabezpieczonym kasztami. Eksploatowane obecnie złoża rud ulegają stopniowemu wyczerpaniu, co zmusza przedsiębiorstwa wydobywcze do pogłębiania wyrobisk w celu wydobywania cennych produktów. Nie jest to jednak proces obojętny dla bezpieczeństwa – większa głębokość oznacza większe ryzyko wystąpienia zapadlisk i tąpnięć. Jak dowiadujemy się z witryny internetowej spółki Normet, istnieje tylko jeden pewny sposób na poprawę bezpieczeństwa pracowników pod ziemią. Mowa o „usunięciu pracowników ze strefy wysokiego zagrożenia, czyli niezabezpieczonych odcinków chodników i odwiertów”. Osiągnięcie tego celu przyświecało twórcom technologii Charmec Revo®, która została opracowana dzięki wsparciu z finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu IMOCO4.E. Rozwiązanie opracowane z myślą o tunelach o wymiarach w zakresie od 4 na 4 do 6 na 6 metrów może być stosowane w większości podziemnych tuneli górniczych. Manipulator rozmieszczający materiały wybuchowe składa się z elastycznego ramienia robotycznego opartego na serwomotorach, które zostało zbudowane z myślą o pracach w warunkach typowych dla podziemnych odwiertów.

Zasada działania urządzenia

Nowe rozwiązanie umożliwia załadowanie map otworów wiertniczych w kopalniach, co pozwala na ustalenie ich lokalizacji na przodku. W przypadku, gdy takie dane nie są dostępne, zainstalowany system rozpoznawania obrazów pozwala pracownikom na zlokalizowanie wywierconych otworów. Po znalezieniu otworu, mechanizm rozmieszczający ładunki wybuchowe wyposażony w przewód przesyłowy umieszcza w nim materiał wybuchowy oraz urządzenie detonujące. Rozwiązanie jest także w stanie rozpoznać rury wykonane z tworzyw sztucznych i umożliwia ich wykorzystanie. Dzięki zastosowaniu czujników ultradźwiękowych ramię urządzenia jest w stanie unikać kolizji z przeszkodami (na przykład z ociosami lub stropem) – system automatycznie spowalnia i zatrzymuje ramię, dzięki czemu unika zderzenia. Dodatkowe czujniki bezpieczeństwa są w stanie wykryć górników wchodzących w obszar roboczy maszyny i automatycznie zatrzymać ruch wysięgnika. Jak dowiadujemy się z materiałów opublikowanych w witrynie internetowej spółki Normet, rozwiązanie Charmec Revo® może być przystosowane do wykorzystania „dowolnego dostępnego na rynku przewodowego, półprzewodowego lub bezprzewodowego systemu detonującego. Co więcej, detonatory mogą być obsługiwane ręcznie lub przy pomocy magazynków dostarczanych przez producentów materiałów wybuchowych”. Magazynek detonatora jest ponadto umieszczony na platformie obok ramienia rozmieszczającego materiały wybuchowe, co umożliwia wykorzystanie metody pobierania i rozmieszczania detonatorów. System Charmec Revo® może być używany do rozmieszczania wszystkich dostępnych na rynku materiałów wybuchowych w formie emulsji. „Kompleksowe testy technologii Charmec Revo w kopalniach udowodniły, że jego stosowanie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa pracy, a jednocześnie nie wpływa na wydajność. Prostota obsługi i niewielkie zapotrzebowanie na nowe umiejętności zapewniają możliwość prostego wdrożenia tej technologii”, wyjaśnia Anssi Mykkänen, dyrektor spółki Normet do spraw produktów dotyczących rozmieszczania materiałów wybuchowych, którego wypowiedź została przytoczona w informacji prasowej opublikowanej na łamach portalu International Mining. Prace w ramach projektu IMOCO4.E (Intelligent Motion Control under Industry 4.E) dobiegną końca w sierpniu 2024 roku. Więcej informacji: strona projektu IMOCO4.E

Słowa kluczowe

IMOCO4.E, górnictwo, podziemne, rozmieszczanie, materiały wybuchowe, bezpieczeństwo, otwór, odwiert, tunel

Powiązane artykuły