Skip to main content
European Commission logo print header

Article Category

Article available in the following languages:

Żywność jako katalizator przemian

Czy możliwość karmienia niemowląt owsianką przyczyniła się do gwałtownego rozwoju populacji w okresie neolitu? Czy ludzie wypłynęli na morza znacznie wcześniej niż dotychczas sądzono, by polować na wieloryby i foki? Co różni fort przy granicy pustyni, który przeżywa okres rozkwitu od fortu, który rozpada się w pył? W dzisiejszym odcinku przyglądamy się trzem sytuacjom, w których jedzenie było katalizatorem zmian.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Wnioski i pomysły Żywność stanowi element, który może budować lub niszczyć społeczności. Zmiany źródeł pożywienia, odkrycie pożywnej zwierzyny w okolicy i konieczność zaplanowania polowań, innowacje w rolnictwie i wyrafinowane techniki nawadniania, które zamieniają pustynię w zielone pastwiska – każda z tych zmian niosła za sobą daleko idące skutki. Kobiety, które dziś goszczą w naszym podcaście, korzystały ze wsparcia Unii Europejskiej, aby badać wpływ żywności na zmiany społeczne zachodzące w trzech bardzo różnych starożytnych społecznościach. Bettina Schulz Paulsson, profesor nadzwyczajna archeologii na Uniwersytecie w Göteborgu, specjalizuje się w badaniach związanych z epoką kamienia. Jej zainteresowania obejmują żeglugę morską, megality, prehistoryczne wielorybnictwo oraz datowanie i metody naukowe, które zgłębiała w ramach projektu NEOSEA. Corinna Rossi jest profesorem nadzwyczajnym egiptologii na Politechnice Mediolańskiej. Jej badania koncentrują się na powiązaniach między architekturą a matematyką w starożytnym Egipcie. Realizowany przez badaczkę projekt L.I.F.E. bada historię egipskiej Pustyni Zachodniej w starożytności. Sofija Stefanović jest wykładowczynią antropologii fizycznej i bioarcheologii w Katedrze Archeologii Uniwersytetu w Belgradzie i koordynatorką projektu BIRTH. Badaczka analizuje płodność w starożytności i wpływ czasu karmienia piersią na zdrowie dzieci w okresie neolitu.

Czekamy na Wasze opinie!

Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją opinią na temat naszych podcastów, napisz do nas! Wszelkie komentarze, pytania lub sugestie prosimy przesyłać na adres editorial@cordis.europa.eu.

Słowa kluczowe

CORDIScovery, CORDIS, NEOSEA, L.I.F.E., BIRTH, żywność, pustynia, neolit, wieloryby, fortyfikacja, dzieci, matki, narodziny, zmiana społeczna