European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Miasta jako klucz do transformacji energetycznej

Przygotowanie miast i społeczności do zaplanowanego na 2050 r. przejścia na gospodarkę neutralną dla klimatu wymaga strategicznego przekierowania i mobilizacji inwestycji w zrównoważone inicjatywy energetyczne.

Energia icon Energia

Aby stać się do 2050 r. pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu, Europa wyznaczyła sobie ambitne cele, wyszczególnione w Europejskim Zielonym Ładzie i polegające na przeznaczeniu na zrównoważone inwestycje co najmniej biliona euro w ciągu następnej dekady. Uzupełniające inicjatywy, takie jak NextGenerationEU, dodatkowo przyczyniają się do rozwoju technologii przyjaznych dla środowiska. Jednak aby pchnąć Europę w kierunku transformacji energetycznej, nie wystarczą jedynie fundusze publiczne, lecz konieczne jest sięgnięcie po środki prywatne.

Przekazanie transformacji energetycznej na szczebel lokalny

Anke Möllers, koordynatorka finansowanego przez UE projektu EUCF, opisuje wyzwania – przed którymi stoją szczególnie mniejsze gminy – jeśli chodzi o dostęp do finansowania projektów z zakresu efektywności energetycznej ze względu na brak zdolności i wiedzy na temat pozyskiwania środków. Inicjatywa EUCF stanowi próbę wypełnienia tej luki i pozwala lokalnym liderom na opracowywanie koncepcji inwestycyjnych, które przekładają pomysły dotyczące projektów na język finansów, tym samym ułatwiając pozyskiwanie środków ze źródeł publicznych i prywatnych. Od momentu powstania w sierpniu 2019 r. inicjatywa EUCF pomogła ponad 280 gminom w identyfikacji projektów zrównoważonej energii i przygotowaniu ich planów działania w kierunku finansowania i realizacji. Aktualne i planowane zaproszenia do składania wniosków w ramach EUCF zapewniają władzom lokalnym dalsze możliwości korzystania ze wsparcia finansowego i technicznego. Przedłużenie inicjatywy do 2027 r. stanowi dowód na jej istotne znaczenie dla wspierania gmin w pozyskiwaniu inwestycji, począwszy od ich planów energetycznych i klimatycznych. Do końca realizacji inicjatywy EUCF wsparcie otrzymają co najmniej 422 organy władz lokalnych w kwalifikujących się krajach. Rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej w budynkach publicznych i mieszkalnych, a także odnawialne źródła energii zintegrowane z budynkami, stanowią główne obszary wspierane przez projekty EUCF, odpowiadające za ponad 50% finansowanych koncepcji inwestycyjnych. Ponadto wsparcie otrzymują sektory takie jak ciepłownictwo, innowacyjna infrastruktura energetyczna i zrównoważona mobilność miejska.

Dalsze plany

„EUCF pełni dla gmin ważną rolę katalizatora, umożliwiającego im inicjowanie badań, identyfikowanie potencjału inwestycyjnego i określanie priorytetów dla odpowiednich środków na rzecz zrównoważonych inwestycji energetycznych. Działania sfinansowane z dotacji EUCF wspierają rozwój wiarygodnych i skalowalnych projektów inwestycyjnych, które przyciągają zarówno środki publiczne, jak i prywatne”, mówi Möllers. Współpraca między EUCF a innymi inicjatywami UE, takimi jak Porozumienie Burmistrzów, NetZeroCities, Smart Cities Marketplace i ManagEnergy, podkreśla znaczenie wspólnych wysiłków na rzecz transformacji miast i zrównoważonego rozwoju. Dzięki wypełnieniu luki między lokalnymi planami energetycznymi i klimatycznymi a ich realizacją EUCF przyspiesza inwestycje i uruchamia projekty zrównoważonej energii, przyczyniając się do osiągnięcia szerszych celów klimatycznych UE. Inicjatywa EUCF, kontynuowana w ramach finansowanego przez UE programu LIFE, odgrywa kluczową rolę we wspieraniu gmin w przejściu na gospodarkę neutralną dla klimatu. Za sprawą kompleksowego podejścia do finansowania i wsparcia technicznego EUCF umożliwia władzom lokalnym wprowadzanie skutecznych zmian i przyczynianie się do budowy bardziej ekologicznej przyszłości Europy.

Słowa kluczowe

EUCF, miasta, transformacja energetyczna, koncepcje inwestycyjne, energia odnawialna, zaproszenia do składania wniosków