CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Building a trusty future food system by using blockchain tech

Article Category

Article available in the following languages:

Blockchain poprawi bezpieczeństwo łańcucha żywnościowego

Rozszerzając możliwości technologii blockchain, naukowcy chcą przejąć stery w dążeniu do nowego, bezpieczniejszego systemu żywnościowego.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Mówi się, że jesteśmy tym, co jemy, co jest dość przerażające, biorąc pod uwagę, że zwykle nie wiemy zbyt wiele o tym, skąd pochodzi nasza żywność. „Nie da się wyeliminować zagrożeń dla bezpieczeństwa, ponieważ nie ma skutecznego sposobu na wdrożenie globalnego systemu integralności żywności, za pomocą którego można by kontrolować jej bezpieczeństwo, autentyczność, etyczność, potencjalne fałszerstwa, identyfikowalność i jakość w całym łańcuchu dostaw żywności”, wyjaśnia Lorenzo Pastrana, specjalista ds. przetwarzania żywności w Międzynarodowym Iberyjskim Laboratorium Nanotechnologii (INL). Jednak wraz z nowymi technologiami pojawiają się nowe możliwości zwiększenia przejrzystości łańcucha wartości w tym sektorze. Pastrana podkreśla, że jedną z takich możliwości jest technologia blockchain. „Blockchain zapewnia prosty sposób przekazywania informacji pomiędzy dwoma punktami w całkowicie zautomatyzowany i bezpieczny sposób, a więc – wraz z innymi rozwiązaniami cyfrowymi – stanowi kolejny wielki przełom w dziedzinie bezpieczeństwa żywności i bezpieczeństwa żywnościowego”, dodaje. Dzięki wsparciu finansowanego przez Unię Europejską projektu TrustEat ośrodek INL, we współpracy z Uniwersytetem i Ośrodkiem Badawczym Wageningen i IBM Research Europe, pracuje nad stworzeniem materiałów i czujników opartych na nanotechnologii, które mogłyby umożliwić zastosowanie technologii blockchain w branży spożywczej.

Zwiększenie umiejętności i możliwości naukowców w dziedzinie blockchain

U podstaw projektu leży wizja zwiększenia dorobku naukowego INL i wzmocnienia potencjału badawczego partnerów projektu w zakresie stosowania rozwiązania blockchain w sektorze żywności. Partnerzy skupiają się również na umożliwieniu prowadzenia wspólnych badań w przyszłości i prac nad rozwiązaniami o potencjale rynkowym. Aby osiągnąć te cele, w ramach projektu opracowano strategiczny plan działań w zakresie badań i rozwoju. Ponadto w ramach projektu zorganizowano szkolenia dla doświadczonych naukowców oraz badaczy na wczesnym etapie kariery, działania w zakresie zarządzania badaniami oraz różne zadania z udziałem zainteresowanych stron, których celem było umożliwienie transferu wiedzy. „Głównym rezultatem projektu było zwiększenie możliwości i umiejętności INL w dziedzinie technologii blockchain, umożliwiające ośrodkowi przejęcie roli lidera w działaniach na rzecz ustanowienia nowego, bezpieczniejszego systemu żywnościowego”, mówi Pastrana.

Komercjalizacja czujników w ekosystemie blockchain dla sektora żywności

W ramach projektu przeanalizowano również kluczowe możliwości zastosowania rozwiązania blockchain w spożywczym łańcuchu wartości, a także zbadano wszelkie potencjalne przeszkody w jego wdrażaniu. Ponadto zespół badawczy opracował strategię promowania wykorzystania tej technologii w sektorach żywności i rolnictwa. „Naszym głównym celem było ustalenie potencjału w zakresie wykorzystania opracowanych przez INL czujników w ramach ekosystemu blockchain dla sektora żywności na potrzeby dostarczania informacji na temat pochodzenia, jakości i zrównoważenia produktów rolno-spożywczych”, zaznacza Pastrana.

Lider technologii blockchain w przemyśle spożywczym

Bazując na osiągnięciach projektu TrustEat, ośrodek INL koncentruje się obecnie na wykorzystaniu nowo zdobytej wiedzy i umiejętności do opracowania kluczowych rozwiązań blockchain i wspierających technologii cyfrowych. W tym celu naukowcy analizują możliwość zrealizowania nowego projektu finansowanego przez UE, który – oprócz rozwoju rozwiązania blockchain dla sektora żywności – mógłby być poświęcony wykorzystaniu sztucznej inteligencji do podejmowania decyzji dotyczących integralności żywności. „Projekt TrustEat umożliwił ośrodkowi INL zastosowanie jego specjalistycznej wiedzy w zakresie czujników, materiałów i urządzeń w zupełnie nowym obszarze zastosowań, umacniając go na czołowej pozycji w dziedzinie zastosowania technologii blockchain w sektorze spożywczym”, podsumowuje Pastrana.

Słowa kluczowe

TrustEat, łańcuch żywnościowy, blockchain, system żywnościowy, bezpieczeństwo żywności, nanotechnologia, czujniki, rolnictwo, sektor spożywczy, sztuczna inteligencja

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania