Skip to main content
European Commission logo print header

Article Category

Article available in the following languages:

Wcześniactwo

Każdego roku w Europie przedwcześnie rodzi się około 500 000 dzieci, z których część umiera z powodu wcześniactwa. Powikłania związane z wcześniactwem są główną przyczyną zgonów wśród dzieci do piątego roku życia. Poprawa karmienia, łagodzenie skutków dotykających mózg i zmiana profilaktyki – uczestnicy naszych trzech projektów robią wszystko, co w ich mocy, aby poprawić te statystyki.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Dane i pomysły

Jedno na 10 dzieci rodzi się przed 37. tygodniem ciąży, co może niekorzystnie wpływać na płuca, powodować ślepotę i zaburzać rozwój mózgu. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała niedawno, że każdego dnia umiera około 6400 noworodków, co stanowi prawie 47% wszystkich zgonów dzieci poniżej piątego roku życia. Wcześniaki mają mniejsze zapasy składników odżywczych i niedojrzałe organy, co skutkuje wyższym ryzykiem niedożywienia. Niezbilansowane karmienie uzupełniające może dodatkowo zwiększać ryzyko niedoborów i nadmiarów składników odżywczych. Mleko matki jest doskonale zbilansowane do karmienia dzieci urodzonych w terminie, ale w przypadku wcześniaków wymaga wzmocnienia. Biorąc pod uwagę, że zawartość mleka może zmieniać się z dnia na dzień, a potrzeby niemowlęcia stale się zmieniają, dokładne czujniki mogłyby dokładnie i błyskawicznie informować pracowników służby zdrowia o tym, jakich składników odżywczych brakuje w mleku matki. Optymalizacja odżywiania wspomaga rozwój fizyczny dziecka, ale wcześniactwo może nieść ze sobą daleko idące skutki dla rozwoju mózgu dziecka jeszcze przed narodzinami. Jeden z naszych gości kieruje laboratorium, które opracowuje sposoby na rozpoznanie dzieci z grup ryzyka i indywidualne dostosowywanie stosowanego podejścia do pobudzania rozwoju w wymagających tego obszarach. Ale czy nie byłoby najlepiej interweniować, zanim jeszcze kobieta urodzi wcześniaka? Jeden z gości opowiada nam o opracowywaniu ubieralnego urządzenia monitorującego, które udostępnia placówkom opieki zdrowotnej w czasie rzeczywistym dane wskazujące na ryzyko, a wszystko to, gdy matka przebywa w zaciszu własnego domu. Audrey van der Meer jest dyrektorką Laboratorium Neuronauki Rozwojowej i profesorem neuropsychologii na Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii w Trondheim. W kręgu jej zainteresowań znajduje się w szczególności mózg niemowlęcia, w tym jego niezwykła plastyczność i zdolność uczenia się od pierwszego dnia życia, a zagadnienia te badała w ramach projektu AIM_COACH. Isabel Hoffmann działa w branży deep-tech. Wykorzystując technologię i współpracę, stawia sobie za cel tworzeniem świata, w którym żywność przyczynia się do zdrowia, a nie do chorób społecznych. Jej firma Tellspec odpowiadała za realizację projektu Preemie, poświęconego opracowaniu innowacyjnych sposobów na personalizację odżywiania, aby wspomóc rozwój wcześniaków. Julien Penders jest współzałożycielem Bloomlife, firmy projektującej technologie ubieralne i analizy predykcyjne wspierające zdrowie prenatalne. Bloomlife opracował WISH, urządzenie połączone z systemem analizy danych, które poprawia dostępność opieki, dostarcza spersonalizowane informacje zwrotne dla matek oraz pomaga lekarzom w przewidywaniu powikłań podczas ciąży i postępowania z nimi.

Czekamy na Wasze opinie!

Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją opinią na temat naszych podcastów, napisz do nas! Wszelkie komentarze, pytania lub sugestie prosimy przesyłać na adres editorial@cordis.europa.eu.

Słowa kluczowe

CORDIScovery, CORDIS, AIM_COACH, Preemie, WISH, wcześniactwo, ubieralne, neuropsychologia, odżywianie, monitor