CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Onboard treatment of Ballast water (technologies development and applications) and application of low-sulphur marine fuel

Article Category

Article available in the following languages:

Swobodne podróże morskich organizmów

Przewożona przez statki z portu do portu woda balastowa umożliwia niezamierzony transport egzotycznych gatunków morskich. Europejscy naukowcy zajęli się opracowaniem systemu mającego na celu powstrzymanie tej często niepożądanej migracji mikrobiologicznej.

Zdrowie icon Zdrowie

Przed wyruszeniem w podróż statki pobierają określoną ilość wody w celu ich stabilizacji. Następnie w lokalizacji docelowej woda ta jest wylewana. Woda ta jest nazywana wodą balastową. Zawiera znaczne ilości kamyków i osadów, w związku z czym stanowi miejsce życia tysięcy organizmów morskich. Szacuje się, że w ten sposób codziennie podróżuje po świecie ponad 3000 gatunków. Wtargnięcie egzotycznych lub obcych gatunków może spustoszyć ekosystem i doprowadzić do nieodwracalnej utraty równowagi, co może nawet doprowadzić do wyginięcia innych gatunków. Aby ułatwić opanowanie sytuacji, Międzynarodowa Organizacja Morska przygotowała dyrektywy i zalecenia dotyczące metod uzdatniania i kontrolowania limitów spustu wody w odniesieniu do licznych mikroorganizmów. Finansowany przez UE projekt Martob miał na celu zapobieganie przedostawaniu się żywych organizmów do wody balastowej. W ramach projektu zbadano pomocniczy mechanizm ochrony w postaci uzdatniania wody w trakcie podróży. Podczas prób laboratoryjnych badacze przygotowali mieszaninę mikroorganizmów w celu dokonania oceny biologicznych efektów wszystkich technik oraz wpływu organizmów zawartych w spreparowanej zawiesinie na środowisko. Do kryteriów oceny metod należało między innymi bezpieczeństwo załogi, koszt oraz potencjalne efekty korozyjne. Dzięki projektowi Martob został uwypuklony fakt, że w przypadku wielu opcji uzdatniania wody ważna jest konstrukcja zbiorników, w których byłoby jak najmniej miejsc umożliwiających ukrycie się "pasażerów na gapę". Ponadto w zabijaniu mikroorganizmów dużą rolę odgrywają pompy wody balastowej. W celu lepszego egzekwowania przepisów badacze z projektu Martob zalecają wprowadzenie procedury zatwierdzania systemu uzdatniania. Władze stref przybrzeżnych mogłyby wtedy zwrócić się z wnioskiem o potwierdzenie działania procedury, co mogłoby podlegać cyfrowej rejestracji. Badania przeprowadzone w ramach projektu Martob dostarczyły podstaw do wypracowania jednolitego podejścia w zakresie systemu uzdatniania wody balastowej. Można mieć nadzieję, że dalsze prace badawczo-rozwojowe zapobiegną niszczeniu i destabilizowaniu kolejnych ekosystemów na świecie.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania