Skip to main content
Go to the home page of the European Commission (opens in new window)
English English
CORDIS - EU research results
CORDIS
Doing It Together science (DITOs)

Article Category

Article available in the following languages:

Gemeenschapsgerichte wetenschap neemt de roltrap van publieke betrokkenheid

Al te vaak zijn programma’s voor publiekscommunicatie over wetenschap te didactisch van aard. Als hulp bij het kweken van echte betrokkenheid lanceerde het door de EU gefinancierde DITOs-project tweerichtingsdiscussies om het publiek te inspireren en het beleid te beïnvloeden.

Traditionele wetenschapscommunicatie heeft vaak geen plaats om meningen van het algemene publiek te verwoorden en werpt barrières op voor betrekkingen met de wetenschap die voor hen betekenis zouden hebben. Met Doing-Science-Together wordt de mogelijkheid gecreëerd voor daadwerkelijke tweerichtingscommunicatie tussen wetenschap en samenleving”, zegt Muki Haklay van het DITOs-project(opens in new window) (Doing It Together science). Om een betrekking met het publiek op te bouwen organiseerde het project in drie jaar tijd 829 publieke evenementen. Er werden meer dan een half miljoen persoonlijke interacties tot stand gebracht, en nog eens 3,3 miljoen online. De activiteiten werden rond twee thema’s gestructureerd: biodesign en ecologische duurzaamheid. Bij DITOs liet men zich leiden door het roltrapmodel(opens in new window) voor betrokkenheid. Volgens dit concept kan de betrokkenheid van mensen met de wetenschap in de loop van de tijd toe- of afnemen, afhankelijk van de levensfase, middelen, capaciteiten, kennis en belangstelling.

Profiteren van eerdere activiteiten

In het DITOs-model werden zeven betrokkenheidsniveaus onderscheiden, variërend van de passieve consumptie van kennis, bijvoorbeeld via televisie, tot actievere participatie, zoals het gaan meedoen aan burgerwetenschapsprojecten. “We wilden bepalen welke mogelijkheden er waren om iemand naar een hoger of lager niveau te brengen, al naar gelang zijn of haar omstandigheden. Beginnen waar iemand is, en hem of haar niet naar de plaats van de wetenschap toetrekken, daarmee creëer je zinvolle en levenslange betrekkingen met de wetenschap”, zegt Haklay, die verbonden is aan het University College London(opens in new window) (UCL), waar het project is ondergebracht. De projectpartners gebruikten zowel bestaande netwerken als outreach-activiteiten om in contact te komen met leden van het publiek, waarbij verschillende tactieken werden gebruikt, van sociale media tot optredens in musea en op festivals. DITOs gaf ook hulp aan partners die weinig eerdere ervaring met burgerwetenschap hadden, bijvoorbeeld door interactieve mogelijkheden voor het publiek te integreren met geplande evenementen zoals tentoonstellingen. “We richtten wetenschappelijke activiteiten afhankelijk van de partner zo in dat er mensen en plaatsen mee konden worden bereikt die door traditionele pogingen om betrokkenheid te creëren doorgaans gemist worden”, merkt Haklay op. Misschien wel het letterlijkste voorbeeld was de Wetenschapsbus, onder coördinatie van het Nederlandse goede doel Waag(opens in new window). Er werden wetenschapsvoorlichters geworven voor een busrit door Europa. Er werd 17 keer gestopt: bij gemeenschapscentra, kleine steden, openbare festivals en musea. Participatieve workshops op deze locaties boden negen activiteiten, waaronder experimenten met het maken van yoghurt (om over bacteriën te leren) en van zonnecrème (de eigenschappen van zonnestralen onderzoeken). De instructies waren in meerdere talen beschikbaar. De ervaringen werden op sociale media gedeeld. Een ander succes was BioBlitz(opens in new window), onderdeel van de City Nature Challenge(opens in new window). Hier kwamen mensen op specifieke plaatsen bijeen en gebruikten de iNaturalist-app om gegevens over biodiversiteit te verzamelen. Het Europabrede BioBlitz-netwerk(opens in new window) werd opgezet om deze ervaringen te delen.

Een sprong voorwaarts

Een van de concrete blijvende gevolgen van DITOs is de uitbreiding van de European Citizen Science Association(opens in new window) (ECSA), waarin het werk van DITOs wordt voortgezet, op de eerste plaats middels de ontwikkeling van het Citizen.Science-platform van de EU(opens in new window). “Voor burgerwetenschapsprojecten is het nu vanzelfsprekend om naar de ECSA toe te gaan, waar ze vaak lid van worden om hun bereik te vergroten”, merkt Haklay op. De ECSA, die zich actief met beleid bezighoudt, nam deel aan het debat over burgerwetenschap in het kader van de open wetenschapsagenda van de Europese Commissie. In het Verenigd Koninkrijk leverde DITOs input voor de strategieën die het nationale fonds voor wetenschap, het UKRI(opens in new window) (UK Research and Innovation), gebruikt voor publieksdeelname en financiering. In Italië hielp het bij het opzetten van een netwerk van onderzoekers van burgerwetenschap en praktijkwerkers, dat momenteel invloed uitoefent op het nationale wetenschapsbeleid. De uitkomsten van het project zijn al op ruime schaal gepubliceerd(opens in new window) en een reeks uit het project afkomstige policy briefs(opens in new window) en richtsnoeren zijn online beschikbaar.

My booklet 0 0