CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Aviation Noise Research Network and Coordination

Article Category

Article available in the following languages:

Ogólnounijna sieć zajmuje się zmniejszeniem hałasu generowanego przez samoloty

Rada Doradcza ds. Badań Nad Aeronautyką w Europie (ACARE) wzywa do zasadniczego zmniejszenia poziomu hałasu generowanego przez transport lotniczy do roku 2020. Dzięki utworzeniu nowej sieci pewna unijna inicjatywa pomogła interesariuszom w uzyskaniu aktualnych informacji na temat postępów tych prac i osiągnięciu jak najlepszych wyników.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Dzięki środkom unijnym w ramach projektu X-NOISE EV (Aviation noise research network and coordination) stworzono wspólną sieć, aby usprawnić prace badawcze. Projekt wspierał badania nad technologiami tłumienia hałasu i nowatorskimi architekturami, umożliwiającymi powstanie cichszego samolotu, z jednoczesnym uwzględnieniem kwestii wagi, wydajności i trwałości. Prace rozpoczęto od oceny aktualnej sytuacji pod kątem celów ACARE 2020 oraz wniesienia wkładu w tworzenie strategicznego planu badań i innowacji (SRIA) projektu ACARE i jego wizji rozwoju przemysłu lotniczego Flightpath 2050. W celu ustalenia priorytetów dla przyszłych badań, uczestnicy projektu X-NOISE EV określili zalecenia techniczne odpowiadające wspólnym celom wizji na rok 2020, 2035 i 2050. Partnerzy projektu wspierali rozwój nowego SRIA ACARE, przygotowując dokumenty strategiczne związane z realizacją celów dotyczących hałasu, określonych w planie Flightpath 2050. Zaktualizowano plany działań technologicznych, takich jak nowy plan na lata 2015-2025, pomagający w realizacji celu wyznaczonego na rok 2035, oraz przygotowano roczne raporty na temat statusu technologii. Projekt połączył europejskie środowiska badawcze zajmujące się hałasem lotniczym poprzez sieć Krajowych Punktów Centralnych (KPC). Dzięki swojej działalności KPC stworzyły obszerny wykaz działań krajowych w zakresie badań nad hałasem w Europie i na świecie. Do sieci dołączyły nowe KPC z Bułgarii, Estonii i Słowenii. Zorganizowano i realizowano szereg różnych wydarzeń. Znalazło się wśród nich pięć warsztatów, dwa seminaria poświęcone mapom hałasu oraz warsztaty dotyczące ogólnym kwestiom związanym z hałasem generowanym przez lotnictwo. Osiągnięcia projektu i plany działań do roku 2020, 2035 i 2050 zaprezentowano na jednych warsztatach oraz na wydarzeniu zorganizowanym po zakończeniu projektu. Odbyło się też seminarium, na którym przedstawiono różne działania promocyjne i oparte na współpracy. Koordynatorzy międzynarodowych sieci badawczych przedstawili zarys swoich działań i wyrazili zainteresowanie współpracą w konkretnych obszarach. Projekt X-NOISE EV stanowił ważny filar programu badań UE mających na celu uczynienie redukcji hałasu związanego z transportem powietrznym zadaniem priorytetowym. Angażując różnych interesariuszy z Europy i innych części świata, sieć przyczyniła się do maksymalizacji skuteczności działań badawczych.

Słowa kluczowe

Hałas generowany przez samoloty, Rada Doradcza ds. Badań nad Aeronautyką w Europie, X-NOISE EV, sieć badawcza zajmująca się hałasem w lotnictwie

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania