CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Sustainable downstream processing of vaccines through incorporation of nanobiotechnologies : novel affinity ligands and biomimetic membranes

Article Category

Article available in the following languages:

Przełom w oczyszczaniu otwiera drogę do niedrogich szczepionek

Zintegrowana platforma do oczyszczania szczepionek może pomóc firmom farmaceutycznym ograniczyć koszty produkcji, uzyskać większą ilość produktów oraz zaoszczędzić przy tym dużą ilość wody.

Zdrowie icon Zdrowie

Szczepionki to nieodzowny element zdrowia publicznego. Jednakże wytwarzanie szczepionek wymaga wdrożenia niezwykle drogiego i pochłaniającego ogromne ilości wody procesu separacji i oczyszczania biofarmaceutyków. Zapotrzebowanie na zasoby jest szczególnie duże w krajach rozwijających się, w których korzystanie z wody w sposób zrównoważony jest dość problematyczne. „Po wytworzeniu biofarmaceutyku w bioreaktorze trzeba zająć się jego ekstrakcją, oczyszczeniem i nadaniem mu odpowiedniej postaci”, wyjaśnia koordynator projektu DiViNe, Manuel Carrondo, dyrektor Instytutu Biologii Eksperymentalnej i Technologii (iBET) w Portugalii. „W przemyśle produkcji szczepionek procesy oczyszczania są szczególnie złożone, jako że wszelkie zanieczyszczenia trzeba usunąć w kilku etapach eliminacyjnych. Stosowane obecnie procesy oczyszczania umożliwiają uzyskanie jedynie niewielkich ilości produktów, a ponadto stanowią nawet 80 % całkowitych kosztów produkcji”, dodaje Carrondo.

Zrównoważona produkcja szczepionek

Twórcy unijnego projektu DiViNe postanowili rozwiązać kwestię wysokich kosztów i problemów środowiskowych poprzez opracowanie zintegrowanej platformy do oczyszczania szczepionek, która oferuje wyższą wydajność produkcji oraz wywiera mniejszy wpływ na środowisko. Udało się to osiągnąć głównie poprzez połączenie dwóch innowacyjnych technologii – nanofityn (sztucznych białek, które potrafią selektywnie wiązać antygeny) oraz oszczędzających energię, wysoce selektywnych membran biomimetycznych. „Nasi partnerzy z firmy Affilogic i Instytutu iBET zaproponowali nanofityny jako kandydatów na środki farmaceutyczne, my zaś zaczęliśmy się zastanawiać, czy nanofityny można wykorzystać w procesie przetwarzania szczepionek”, wyjaśnia Carrondo. „To był początek projektu DiViNe”. Pierwszy etap oczyszczania wiąże się z fazą przechwytywania, w której ma miejsce izolowanie i tworzenie postaci stężonej docelowego produktu, którym zwykle jest biofarmaceutyk. W projekcie DiViNe specjalnie zaprojektowano nanofityny tak, by „przechwytywały” trzy rodziny szczepionek; tę tak zwaną „koncepcję powinowactwa” wykorzystano do oczyszczania szczepionek po raz pierwszy. Te „selektywne pod względem powinowactwa” nanofityny są powiązane z kulkami chromatograficznymi umieszczanymi w kolumnach przez firmę Merck KGaA, przez które przepływa bulion po opuszczeniu bioreaktora. Wyodrębnia się z niego antygeny, zaś wodę i zanieczyszczenia usuwa. Na koniec w buforze gromadzi się oczyszczony antygen z kolumny. Drugą kluczową innowacją było umieszczenie w porowatej membranie akwaporyn – białek pomagających komórkom wchłaniać wodę. Wykazano, że jest to niskoenergetyczny sposób oddzielenia wody od zanieczyszczeń i dopilnowania, by taką wodę można było ponownie wykorzystać w procesie produkcji szczepionek.

Seria sukcesów

„Przez pierwsze dwa lata wszyscy nasi partnerzy musieli znaleźć najlepszy sposób połączenia swej wiedzy i kreatywności, aby dowieść skuteczności tego rozwiązania”, opowiada Carrondo. „Dopiero w trzecim roku prowadzenia prac wyniki zaczęły wyglądać obiecująco”. Firma GSK zaprezentowała nowego kandydata na szczepionkę, którą było bardzo trudno opracować. Twórcy projektu poczynili też znaczące postępy w odniesieniu do pozostałych dwóch rodzin szczepionek. Membrany biomimetyczne produkowane przez duński start-up Aquaporin stale sprawdzają się, jeśli chodzi o odzyskiwanie zużytej wody, co umożliwia recykling w procesie produkcji, wzmacniając przy tym pozycję firmy Aquaporin jako autorytetu branżowego wkraczającego na powiązane rynki. „Wszyscy osiągnęliśmy tak wiele, a teraz przekładamy wyniki naszych prac na patenty”, stwierdza Carrondo. „Sukces projektu pozwoli mieć pewność, że partnerzy będą kontynuować wspólną pracę jeszcze długo po oficjalnym zakończeniu projektu. W szczególności możemy wykorzystać banki komórek wytwarzane przez firmę GenIbet Biopharmaceuticals, aby produkować nanofityny w celach komercyjnych”.

Słowa kluczowe

DiViNe, biofarmaceutyki, nanofityny, szczepionka, biomimetyczny, membrany, Aquaporin, procesy oczyszczania, chromatografia

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania