Poznaj finansowane przez UE projekty urzeczywistniające neutralną klimatycznie przyszłość Europy
Europejski Zielony Ład to dokument, w którym Unia Europejska zobowiązała się do stania na czele działań na rzecz klimatu i kształtowania zielonej transformacji, która przyniesie korzyści mieszkańcom Europy i przemysłowi. Jego założenia wyznaczają cele, które obejmują ograniczenie emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 % do 2030 roku, a także ambitne założenie przekształcenia Europy w pierwszy na świecie kontynent neutralny klimatycznie. Choć to Europejski Zielony Ład określa ogólny plan transformacji naszej gospodarki i społeczeństw, za wprowadzanie jej założeń w życie odpowiadają projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej. Spośród ich grona nasz zespół wybrał 35 wyjątkowych inicjatyw, które zostały zaprezentowane w najnowszym wydaniu broszury informacyjnej CORDIS Synergy Info Pack.
Budowa zrównoważonego transportu
Jednym z obszarów działania jest transport. Europejskie systemy transportowe to fundament, na którym opierają się europejskie przedsiębiorstwa oraz globalne łańcuchy dostaw. Sektor ten odpowiada za wytwarzanie 5 % PKB Unii Europejskiej i zatrudnia przeszło 10 milionów pracowników. Wszystkie te korzyści mają jednak swój koszt - sektor transportu odpowiada za blisko jedną czwartą ogółu emisji gazów cieplarnianych w UE. Nad rozwiązaniem tego problemu pracują zespoły wielu projektów finansowanych ze środków Wspólnoty. Każdy z nich skupia się na różnych celach, począwszy od kompleksowej sieci ultraszybkich stacji ładowania pojazdów pokrywającą cały Stary Kontynent, aż po innowacyjne systemy napędu wiatrowego opracowane z myślą o statkach komercyjnych, które mogą zmniejszyć zarówno zużycie paliwa, jak i emisję CO2 nawet o 45 %.
Rozwiązania z natury
Środowisko Europy jest źródłem bogactw naturalnych i ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój gospodarczy. Jednocześnie stanowi kluczowy obszar działań ukierunkowanych na łagodzenie skutków zmiany klimatu i przystosowania społeczeństw na ich nadejście. Unia Europejska dąży w tym obszarze do popularyzacji rozwiązań opartych na przyrodzie, by Europa mogła stać się liderem w dziedzinie budowy bardziej zrównoważonych społeczeństw. Dzięki finansowanym ze środków UE badaniom naukowym rolnicy w Niderlandach mogą korzystać z nowatorskich biostymulatorów pochodzenia roślinnego, z kolei prace prowadzone na niemieckich torfowiskach przyczyniają się do zwiększania ich możliwości w zakresie pochłaniania dwutlenku węgla.
Zielona transformacja energetyczna
Jednym z filarów Europejskiego Zielonego Ładu jest transformacja energetyczna, do której realizacji przyczyniają się między innymi projekty opisane w rozdziale 3. Wśród nich warto tylko wspomnieć o elektrowni słonecznej o mocy 20 megawatów w Finlandii, której uruchomienie przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 o blisko 1 540 ton rocznie. Zespół realizowanego na Islandii projektu CarbFix 2 zaprezentował możliwość trwałego magazynowania dwutlenku węgla pod ziemią w postaci skał węglanowych.
Zmniejszanie emisji z przemysłu ciężkiego
Badania naukowe finansowane ze środków Unii Europejskiej są także podstawą zielonej rewolucji przemysłowej. Rozdział 4 został poświęcony opisom przedsięwzięć dotyczących dekarbonizacji sektorów stanowiących szczególne wyzwanie, w tym wytwarzania stali oraz energii elektrycznej. Czytelnicy znajdą tam także opis projektu wspierającego budowę wielkiego pieca hutniczego zasilanego zielonym wodorem. Broszura przedstawia także sposoby, w jakie Unia Europejska wspiera lokalne działania na rzecz klimatu i pomaga urzeczywistnić ekologiczną przyszłość w sposób zarówno sprawiedliwy, jak i sprzyjający włączeniu społecznemu.
Finansowanie ekologicznej przyszłości
Choć każdy z zespołów realizujących projekty zaprezentowane na łamach broszury Synergy Info Pack skupia się na własnych celach, każdy z nich dokłada cegiełkę do budowy przyszłości neutralnej klimatycznie Europy wynikającej z założeń Zielonego Ładu, zapewniając korzyści wszystkim jej mieszkańcom. Wszystkimi przedstawionymi projektami zarządza CINEA(odnośnik otworzy się w nowym oknie), Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska. Założona przez Komisję Europejską agencja przyczynia się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu(odnośnik otworzy się w nowym oknie) poprzez realizację części unijnych programów finansowania w zakresie transportu, energii, działań w dziedzinie klimatu, środowiska oraz rybołówstwa morskiego i akwakultury. Publikowane przez CORDIS broszury Synergy Info Pack opisują synergistyczne efekty realizacji unijnych projektów finansowanych z różnych unijnych programów ramowych, takich jak Horyzont Europa(odnośnik otworzy się w nowym oknie), LIFE(odnośnik otworzy się w nowym oknie), CEF Transport(odnośnik otworzy się w nowym oknie), CEF Energy(odnośnik otworzy się w nowym oknie), EMFAF(odnośnik otworzy się w nowym oknie), Innovation Fund(odnośnik otworzy się w nowym oknie) oraz RENEWFM(odnośnik otworzy się w nowym oknie). Jeśli chcesz zapoznać się z broszurą Synergy Info Pack, zapraszamy na stronę: Broszura Synergy Info Pack poświęcona zapewnianiu wzrostu gospodarczego oraz urzeczywistnianiu zielonej transformacji(odnośnik otworzy się w nowym oknie)