CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Smart Distribution System OperaTion for MAximizing the INtegration of RenewABLE Generation

Article Category

Article available in the following languages:

Nowatorskie narzędzia dla systemu dystrybucji energii

Dzisiejsze systemy dystrybucji elektryczności stoją przed ważnymi wyzwaniami w związku z szerokim zastosowaniem małych elektrowni i technologii gromadzenia energii na małą skalę. Jednym z nich jest integracja różnych odnawialnych źródeł energii (OZE), takich jak energia wiatrowa lub słoneczna. Problemami tymi zajęli się uczestnicy pewnej unijnej inicjatywy, opracowując skuteczne rozwiązania do zarządzania sieciami dystrybucyjnymi.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe
Energia icon Energia

Wytwarzanie rozproszone polega na generowaniu energii przez różne małe urządzenia przyłączone do sieci, nazywane źródłami rozproszonymi. Podłączanie źródeł rozproszonych do sieci dystrybucji i zarządzanie nimi stwarza szereg wyzwań dla europejskich operatorów systemów dystrybucji (DSO) związanych z zarządzaniem, utrzymaniem i udoskonalaniem skutecznego systemu dystrybucji energii. Potrzebne są nowe architektury kontroli i zarządzania, jak również zaawansowane metody planowania i narzędzia operacyjne dla systemów dystrybucji. Finansowany przez UE projekt SUSTAINABLE (Smart distribution system operation for maximizing the integration of renewable generation) miał na celu dostarczenie skutecznych rozwiązań do zarządzania dystrybucją, które umożliwią wielkoskalową integrację różnych OZE bez ryzyka problemów w funkcjonowaniu. Użycie odpowiednich danych wejściowych i narzędzi pozwoliło zwiększyć uniwersalność i niezawodność systemu dystrybucji. Uczeni opisali istniejące technologie inteligentnych sieci energetycznych i usług stosowanych przez DSO oraz zdefiniowali ogólną architekturę SUSTAINABLE. Stworzono zestaw zaawansowanych narzędzi do wspomagania operacji sieciowych, co obejmowało prognozowanie obciążenia i OZE, szacowanie stanu, kontrolę napięcia i techniczne sterowanie wirtualną elektrownią. Narzędzia te przetestowano przy pomocy symulacji oraz sprawdzania działania koncepcji w kontrolowanych warunkach, a także w prawdziwych pilotażowych sieciach inteligentnych w Évorze, w Portugalii. Zaproponowano też zaawansowane systemy ochrony, które poddano szczegółowym testom i ocenie w warunkach laboratoryjnych. Przeprowadzono ponadto analizę przepisów, która objęła opisanie opracowanych funkcji i zagadnień regulacyjnych. Dokonano również przeglądu aktualnych ram regulacyjnych obowiązujących w Grecji, Niemczech, Portugalii i Zjednoczonym Królestwie. Określono najważniejsze czynniki utrudniające wdrażanie takich rozwiązań, wykorzystując do tego kwestionariusze, a także opracowano zalecenia dotyczące ich eliminacji. Zajęto się problemami dotyczącymi skalowalności i powtarzalności, które są istotne dla wdrożenia koncepcji SUSTAINABLE na szeroką skalę. Ponadto partnerzy projektu oszacowali wpływ pomysłów projektu SUSTAINABLE na zdolność podłączania źródeł rozproszonych i stworzyli analizę kosztów i zysków bazującą na wynikach w ośrodkach pilotażowych. Wdrożenie koncepcji SUSTAINABLE będzie istotne nie tylko dla branży sieci dystrybucji energii, ale także dla całego systemu energetycznego i jego uczestników, w tym szczególnie odbiorców końcowych oraz podmiotów propagujących rozproszone źródła energii. Projekt SUSTAINABLE powinien zatem pomóc europejskim DSO w zwiększeniu wydajności systemu i niezawodności inteligentnych sieci przy równoczesnym obniżeniu kosztów operacyjnych i strat energii.

Słowa kluczowe

Źródła energii odnawialnej, rozproszone wytwarzanie, rozproszone zasoby energii, operatorzy systemów rozproszonych, SUSTAINABLE

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania