CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Przyjazne dla klimatu paliwo ze słomy

W Rumunii powstał nowy zakład, który pozwala realizować wizję bardziej zrównoważonej przyszłości dzięki technologii produkcji etanolu celulozowego, która po raz pierwszy jest możliwa na skalę komercyjną.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Firma Clariant, zajmująca się produkcją chemikaliów specjalnego przeznaczenia, otworzyła w Podari (Rumunia) pierwszą komercyjną instalację do produkcji etanolu celulozowego. Część związanych z tym kosztów pokryła dzięki wsparciu uzyskanemu w ramach dwóch projektów, SUNLIQUID i LIGNOFLAG, finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Ten flagowy zakład będzie produkował rocznie około 50 000 ton etanolu celulozowego z lokalnie pozyskanych odpadów rolniczych, a ich przetwarzanie umożliwi opracowana przez tę firmę technologia sunliquid®. Odbiorcą całego wyprodukowanego biopaliwa będzie koncern Shell, jeden z czołowych graczy na globalnym rynku energetycznym, z którym firma zawarła wieloletnią umowę na dostawy. Pierwsza połowa 2022 roku była dla nowego zakładu czasem wyczerpującego procesu wdrożeniowego, który wreszcie zaowocował pomyślnym uruchomieniem produkcji. „Ochrona klimatu jest kluczowym aspektem naszego biznesowego celu »Greater chemistry – between people and planet« [Większa chemia – między ludźmi i planetą]”, zaznacza Conrad Keijzer, dyrektor generalny Clariant, cytowany w komunikacie prasowym opublikowanym na firmowej stronie internetowej. „Biopaliwa i biochemikalia wytwarzane z odpadów rolniczych odgrywają istotną rolę, ponieważ oferują możliwość ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Aby umożliwić ich wykorzystywanie na szerszą skalę, musimy jednak zapewnić ich produkcję i dostępność w skali przemysłowej. Dlatego tak duże znaczenie ma uruchomienie naszej instalacji sunliquid® w Podari, które zakończyło się sukcesem”. Szacuje się, że do uzyskania 50 000 ton biopaliwa drugiej generacji konieczne będzie przetworzenie 250 000 ton słomy. Jak czytamy w komunikacie prasowym, będący produktem końcowym tego procesu etanol celulozowy „może być łatwym w użyciu rozwiązaniem do celów mieszania z innymi paliwami, jak również stanowić surowiec o szerszych możliwościach zastosowania w zrównoważonym paliwie lotniczym i w przemyśle biochemicznym”.

Koniec dylematu „żywność czy paliwo?”

Na całym świecie produkuje się biopaliwa z jadalnych roślin, takich jak rzepak, kukurydza i zboża, co jest przyczyną szeroko dyskutowanego dylematu – czy pola uprawne powinny być wykorzystywane do produkcji żywności czy paliw. Rozwiązaniem tego problemu jest proces sunliquid® opracowany przez firmę Clariant, który polega na wykorzystaniu odpadów rolniczych pozyskiwanych wyłącznie od lokalnych rolników, a także przetwarzaniu trudno dostępnego cukru zawartego w słomie w biopaliwo w ramach taniego i wydajnego procesu. Wśród wielu zalet tej technologii jest nie tylko możliwość ograniczenia emisji CO2, ale również wyższa o 50 % wydajność produkcji bioetanolu i samowystarczalność energetyczna. „Zaawansowane biopaliwo wyprodukowane za pomocą technologii sunliquid® wspiera proces dekarbonizacji sektora transportu, oferując zmniejszenie emisji CO2 nawet o 120 % w porównaniu z paliwami kopalnymi”, zaznacza Christian Librera, dyrektor do spraw biopaliw i produktów pochodnych w firmie Clariant. „Szczególnie krzepiący jest fakt, że pomimo pandemii udało nam się rozpocząć produkcję etanolu celulozowego sunliquid® w naszym flagowym zakładzie produkcyjnym zgodnie z harmonogramem”. Dowodzi to, że technologia Clariant jest gotowa do komercyjnego wdrożenia i możemy przyspieszyć realizację naszej strategii biznesowej w zakresie licencjonowania. Chciałbym wyrazić moje najszczersze podziękowania dla wszystkich współpracowników i partnerów zaangażowanych w to przedsięwzięcie”. Geoff Mansfield, dyrektor generalny ds. handlu i dostaw w dziedzinie paliw niskoemisyjnych w spółce Shell, podkreśla, jak istotne dla osiągnięcia w przyszłości zerowej emisji netto są biopaliwa: „Paliwa niskoemisyjne są niezbędne do tego, by nasi klienci mogli obniżyć emisyjność swojej działalności gospodarczej”. Przedsiębiorstwo Clariant pełni rolę koordynatora zarówno projektu SUNLIQUID (sunliquid® large scale demonstration plant for the production of cellulosic ethanol), jak i LIGNOFLAG (Commercial flagship plant for bioethanol production involving a bio-based value chain built on lignocellulosic feedstock). Dotychczas firma zawarła ponad 300 umów z lokalnymi rolnikami, aby zapewnić sobie dostawy niezbędnego surowca. Więcej informacji: strona projektu SUNLIQUID strona projektu LIGNOFLAG

Słowa kluczowe

SUNLIQUID, LIGNOFLAG, etanol, instalacja, zakład produkcyjny, etanol celulozowy, sunliquid, biopaliwo, słoma

Powiązane artykuły