CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

W jaki sposób zmiana klimatu wpłynie na plony i ceny pszenicy?

Badanie realizowane dzięki wsparciu UE pokazuje, że zmiany klimatyczne spowodują wzrost cen pszenicy i zmniejszenie plonów w niektórych obszarach na świecie.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Pszenica jest szczególnie ważnym źródłem pożywienia – 3,4 miliarda ludzi na świecie czerpie z niej 20 % kalorii i białka. Zmiana klimatu wpływa jednak na produkcję oraz zapotrzebowanie na ten kluczowy surowiec żywnościowy. Jak wynika z nowego badania, częściowo wspieranego przez finansowany ze środków UE projekt RECEIPT, w przyszłości zmiana klimatu przełoży się na plony i ceny pszenicy. Przewiduje się, że stanie się tak, nawet jeśli zrealizowane zostaną cele porozumienia paryskiego, a ocieplenie będzie mniejsze niż 2°C względem ery przedprzemysłowej. Wyniki badań przeprowadzonych przez zespół zostały opublikowane w czasopiśmie „One Earth”.

Zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego

Plony pszenicy mogą zwiększyć się w krajach położonych dalej od równika. Doprowadzi to do nierówności cen, pogłębiając różnice między uprawami pszenicy w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Naukowcy opracowali podejście oparte na modelowaniu zależności między zmianą klimatu, uprawami pszenicy i czynnikami ekonomicznymi, w celu zbadania wpływu średnich warunków klimatycznych i zdarzeń ekstremalnych na plony pszenicy, ich ceny i globalny łańcuch dostaw. Wykorzystując ten udoskonalony model oceniono wpływ globalnego ocieplenia o 2°C na globalny łańcuch dostaw i popyt na pszenicę. „Wiemy z poprzednich badań, że ekstremalne zdarzenia często mają inny wpływ na uprawy niż średnie warunki. To ekstremalne zdarzenia mają największy wpływ na społeczeństwa, dlatego jest to ważny krok naprzód”, wyjaśnia dr Karin van der Wiel, współautorka badania i klimatolog z Królewskiego Holenderskiego Instytutu Meteorologicznego, cytowana w komunikacie prasowym opublikowanym w serwisie „EurekAlert!”. Z prognoz przeprowadzonych w oparciu o model wynika, że plony będą większe na wyższych szerokościach geograficznych, czyli w większości regionów Europy Północnej. W regionach o niższej szerokości geograficznej, takich jak kraje afrykańskie, plony pszenicy zmniejszą się o ponad 15 %. Średnia światowa cena pszenicy dla konsumentów wzrośnie o 1,8 %. Średnie ceny wzrosną w kilku krajach europejskich. „Polityka liberalizacji handlu w warunkach ocieplenia o mniej niż 2°C mogłaby spowodować stabilizację lub nawet zwiększenie dochodów rolników w krajach eksportujących pszenicę, ale dochody rolników w krajach importujących pszenicę spadłyby”, mówi Tianyi Zhang, agrometeorolog z Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie i główny autor badania. „Może to spowodować powstanie nowych nierówności ekonomicznych między rolnikami z krajów eksportujących i importujących pszenicę”.

Podejmowanie wspólnych działań

Zhang ma nadzieję, że prognozy dotyczące cen pszenicy i niestabilności zachęcą decydentów z całego świata do podjęcia działań. „Pomoc w poprawie samozaopatrzenia w żywność zbożową w krajach rozwijających się ma kluczowe znaczenie dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego”, podsumowuje uczony. „Temat ten powinien zostać uwzględniony przy opracowywaniu przyszłej międzynarodowej polityki współpracy rolnej”. Celem projektu RECEIPT (REmote Climate Effects and their Impact on European sustainability, Policy and Trade) jest dostarczenie informacji ilościowych na temat europejskiego ryzyka związanego z odległymi zjawiskami klimatycznymi. W tym celu badane są powiązania między europejską działalnością społeczno-gospodarczą a odległymi zagrożeniami klimatycznymi. Realizacja projektu zakończy się w sierpniu 2023 roku. Więcej informacji: strona projektu RECEIPT

Słowa kluczowe

RECEIPT, żywność, zmiana klimatu, pszenica, ekstremalne zdarzenie, ocieplenie, rolnictwo

Powiązane artykuły