CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Odkryj finansowane przez Unię Europejską projekty wspierające transformację energetyczną Europy

Nowa broszura CORDIS Synergy Info Pack zawiera opisy projektów realizowanych w wielu krajach i sektorach gospodarki dzięki zróżnicowanym programom finansowania. Wszystkie z nich wpisują się jednak w realizację wspólnego celu, jakim jest przyspieszenie transformacji Europy w kierunku czystej energii.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność
Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Energia icon Energia

Produkcja i wykorzystanie energii opartej na paliwach kopalnych odpowiada obecnie za ponad 75 % łącznych emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Realizacja założenia, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej całego kontynentu do 2050 roku, wymaga w pierwszej kolejności ograniczenia zależności od paliw kopalnych. Niestety, Europa nie jest w stanie zrezygnować z nich z dnia na dzień. Musi najpierw zwiększyć wykorzystanie zasobów odnawialnych, co samo w sobie będzie wymagało opracowania nowych technologii i budowy innowacyjnej infrastruktury. Przejście na czystą energię wymaga również modernizacji energetycznej domów, dekarbonizacji przemysłu oraz podejmowania świadomych wyborów przez mieszkańców, nie wspominając o współpracy publiczno-prywatnej, zaangażowaniu społeczności, zrównoważonych alternatywach transportowych i zintegrowanych inteligentnych sieciach elektroenergetycznych. To dość obszerna lista wymagań, ale 33 unijne projekty opisane w nowej broszurze Synergy Info Pack zatytułowanej Clean Energy Transition to REPower the EU, śmiało się z nimi mierzą.

Wspólne dążenia

Chociaż projekty te są realizowane w ramach różnych programów finansowania, w różnych krajach i sektorach, łączy je wspólne zaangażowanie na rzecz przyspieszenia transformacji energetycznej Europy. Rozdział poświęcony przyspieszeniu dekarbonizacji przemysłu pokazuje, w jaki sposób projekty takie jak STEELANOL i PULSE umożliwiają przetwarzanie odpadów przemysłowych w nowe materiały. W rozdziale dotyczącym remontów oraz modernizacji europejskich budynków poznajemy projekty takie jak LIFE Giga Regio Factory, w ramach których powstają innowacyjne rozwiązania dla właścicieli budynków mieszkalnych, którzy dzięki nim będą w stanie przeprowadzić przystępne cenowo remonty zwiększające efektywność energetyczną domów, co stanowi szansę na znaczne zmniejszenie pokaźnego śladu węglowego sektora budowlanego. Nie wystarczą jednak działania ze strony przemysłu i właścicieli domów – przejście na czystą energię będzie możliwe tylko przy aktywnym udziale wszystkich mieszkańców. Na szczęście, jak dowiadujemy się z rozdziału poświęconego projektom dotyczącym zmiany zachowań konsumentów, wprowadzenie tych zmian nie musi być skomplikowane ani kosztowne. Projekt CAMPAIGNers pokazuje, że pomocne może być już samo spożywanie mniejszej ilości mięsa czy dojeżdżanie rowerem do pracy.

Technologia wspierająca transformację energetyczną

W nowej broszurze Synergy Info Pack znajdziemy także opisy wielu technologii wspierających transformację w kierunku czystej energii. Znalazły się wśród nich zrównoważone biopaliwa opracowywane przez zespół projektu BioSFerA oraz innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne tworzone w ramach projektów BIPVBOOST i LIFE BIPV – wszystkie trzy omówiono w rozdziale dotyczącym rozwoju zielonej energii nowej generacji. Podstawą europejskiej transformacji energetycznej są odnawialne źródła energii, jednak jej przesył z miejsc wytwarzania do odbiorców wymaga nowej infrastruktury. Rozdział na temat rozbudowy inteligentnych sieci elektroenergetycznych poświęcono projektom ACON, Danube InGrid i EVVE, w ramach których trwają prace nad wprowadzeniem zaawansowanych funkcji do sieci elektroenergetycznych przyszłości. Nowe technologie przyczyniają się także do upowszechnienia pojazdów elektrycznych na terenie Unii Europejskiej. Jak możemy przeczytać w rozdziale dotyczącym ekologii sektora transportu, sama popularyzacja pojazdów elektrycznych nie wystarczy do redukcji emisji związanych z transportem. Z tego właśnie względu projekty takie jak TrAM, FASTWATER, INES i PowerFLEX koncentrują się na ekologii transportu morskiego. Wszystkie te projekty zmierzają do zwiększenia lokalnej produkcji i wykorzystania czystej energii oraz uniezależnienia Europy od importu paliw kopalnych, przyspieszając neutralności klimatycznej kontynentu do 2050 roku.

Broszury Synergy Info Pack

Publikowane przez CORDIS broszury Synergy Info Pack opisują synergistyczne efekty realizacji unijnych projektów finansowanych z różnych unijnych programów ramowych, takich jak hhttps://cinea.ec.europa.eu/programmes/horizon-europe_pl (Horyzont Europa), Horyzont 2020, LIFE, CEF Energy, CEF Transport, EMFAF i Innovation Fund. Wszystkimi projektami przedstawionymi w broszurze Synergy Info Pack zarządza CINEA, Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska. Założona przez Komisję Europejską i działająca pod hasłem „Finansowanie zielonej przyszłości dla Europy” CINEA przyczynia się do osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu poprzez realizację części unijnych programów finansowania w zakresie transportu, energii, działań w dziedzinie klimatu, środowiska oraz rybołówstwa morskiego i akwakultury. Więcej informacji: https://doi.org/10.2830/890495

Słowa kluczowe

Synergia, neutralność klimatyczna, energia, transformacja, paliwa kopalne, odnawialne źródła energii, renowacja, konsument, inteligentne sieci, dekarbonizacja, CINEA, budynki, zachowania konsumentów, zielona energia, inteligentne sieci elektroenergetyczne, transport, transport morski, żegluga, pojazdy elektryczne, obywatele na rzecz energii, dekarbonizacja, energia słoneczna, energia wiatrowa, przemysł, Europejski Zielony Ład, transformacja energetyczna, zrównoważony transport, wodór