CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Współpraca na rzecz neutralności klimatycznej

Wspierany przez UE program wymiany partnerskiej stanowi dla miast w całej Europie szansę na intensyfikację wysiłków na rzecz dekarbonizacji poprzez współpracę z innymi miastami stojącymi przed podobnymi wyzwaniami.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność
Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Finansowany przez UE projekt NetZeroCities po raz kolejny oferuje ambitnym miastom w całej Europie pomoc w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Miasta zaangażowane w działania na rzecz neutralności klimatycznej mogą dzielić się doświadczeniami w zakresie transferu wiedzy i dobrych praktyk, składając wniosek o przystąpienie do szkoleniowego programu partnerskiego, jakim jest misja UE na rzecz miast neutralnych dla klimatu i inteligentnych. 20-miesięczny program wymiany partnerskiej jest prowadzony przez projekt NetZeroCities, który obecnie zarządza platformą Cities Mission Platform, zapewniając miastom praktyczną pomoc techniczną, regulacyjną i finansową. W ramach programu wnioskodawcy będą mieli możliwość współpracy z drugą grupą miast pilotażowych (2023) uczestniczących w misji. Jak czytamy w komunikacie prasowym NetZeroCities, partnerstwo będzie oparte na wspólnych kontekstach i wyzwaniach, co umożliwi miastom wymianę doświadczeń. Zdobyta wiedza i doświadczenia zostaną następnie przekazane innym miastom w sieci objętej misją, aby umożliwić im szybsze działanie na rzecz dekarbonizacji. Wyselekcjonowani wnioskodawcy otrzymają dostęp do światowej klasy usług i wiedzy specjalistycznej, a także wsparcie finansowe przeznaczone na wizyty w miastach partnerskich i goszczenie ich przedstawicieli. Miasta, które nie są jeszcze częścią misji na rzecz miast ani jej aktualnie realizowanych programów pilotażowych i partnerskich, mogą składać wnioski do 31 maja 2024 r. Kristina Kebeck, pracownik naukowy w Biurze Ochrony Klimatu i Koordynacji Miasta Kolonii, opisuje swoje doświadczenia związane z udziałem w pierwszej grupie miast partnerskich w 2023 r.: „Nasz program był udanym połączeniem profesjonalnej wymiany i networkingu. Mieliśmy okazję poznać miasto Vitoria-Gasteiz podczas wycieczki rowerowej wczesnym rankiem pierwszego dnia (w temperaturze nieco powyżej zera stopni...) oraz podczas wieczornego spaceru po średniowiecznej starówce. W zorganizowanych blokach warsztatów nasi partnerzy projektu z Vitorii-Gasteiz, Barcelony i Walencji, a także miasta partnerskiego Soria, zaprezentowali swoje projekty i płynące z nich wnioski. Chętnie wymienialiśmy się doświadczeniami i uczyliśmy od siebie nawzajem, np. na temat tego, jak zaangażować obywateli w projekty renowacji budynków. Podczas interaktywnych sesji warsztatowych wspólnie opracowaliśmy plan działania dla Sorii i dla nas, czyli Kolonii, w celu wdrożenia biur lokalnych odpowiadających naszym potrzebom. Były to niezwykle pożyteczne spotkania”.

Obóz szkoleniowy

W tym samym czasie, 20 i 21 marca, druga grupa miast pilotażowych, które zostaną przypisane do kandydatów w ramach partnerskiego programu edukacyjnego, rozpoczęła dwuletnią działalność jako miasta pilotażowe podczas obozu szkoleniowego NetZeroCities, który odbył się w Mediolanie we Włoszech. Obóz szkoleniowy określono w komunikacie prasowym jako „niezbędny pierwszy krok w programie miast pilotażowych”, dając miastom sposobność uczenia się od ekspertów w danej dziedzinie i od siebie nawzajem. Podczas dwudniowego wydarzenia miasta dzieliły się swoimi osiągnięciami, omawiały trudności, z jakim się borykają, brały udział w dyskusjach w małych grupach na temat mobilności, zaangażowania obywateli i innych istotnych tematów, planowały rozmowy indywidualne i uczestniczyły w sesjach eksperckich. W ramach dalszych wysiłków na rzecz dekarbonizacji koordynator projektu NetZeroCities EIT Climate-KIC z Holandii oraz FedEx Express Europe prowadzą program o nazwie Sustainable Cities Mobility Challenge skierowany do europejskich miast. Jego celem jest wyłonienie projektów, które przyspieszą wdrażanie czystszej, bardziej ekologicznej i inkluzywnej mobilności. W drugiej odsłonie konkursu organizatorzy wybrali pięć miast z Holandii, Portugalii, Hiszpanii i Zjednoczonego Królestwa. Cztery ze zwycięskich projektów realizowane są przez gminy uczestniczące w NetZeroCities (Accelerating cities’ transition to net zero emissions by 2030). Więcej informacji: strona projektu NetZeroCities

Słowa kluczowe

NetZeroCities, miasto, partnerstwo, klimat, neutralność klimatyczna, dekarbonizacja, mobilność, emisje

Powiązane artykuły