Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Article Category

Article available in the following languages:

Spersonalizowane leczenie raka prostaty na miarę nowej ery

Wraz z rosnącą mocą obliczeniową oraz rozwojem w dziedzinach sztucznej inteligencji i genomiki pojawiają się postępy w obszarze leczenia i diagnostyki raka prostaty. W tym odcinku dowiadujemy się więcej o tym, na czym polegają.

Zdrowie icon Zdrowie

Szybsza diagnostyka, indywidualny sposób leczenia

Sytuacja w dziedzinie leczenia raka prostaty ulega nieustannym zmianom. Wyniki badań opublikowanych przez Uniwersytet Oksfordzki udowadniają, że nowatorski rodzaj barwnika fluorescencyjnego może pomóc chirurgom w wykrywaniu obszarów tkanki nowotworowej niedostrzegalnych gołym okiem i niemożliwych do wskazania przy pomocy innych metod. Freddy Hamdy, główny badacz odpowiedzialny za to odkrycie, określił je wręcz mianem „nowego wymiaru chirurgii precyzyjnej”. Niedawno byliśmy także świadkami pojawienia się nowej, przystępnej cenowo i prostej metody badania opartego na ślinie, która może pomóc we wcześniejszym wykryciu choroby poprzez identyfikację czynników genetycznych, które zwiększają prawdopodobieństwo jej wystąpienia u mężczyzn. Przełom w diagnostyce i leczeniu jest niezbędny - rak prostaty jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym dotykającym mężczyzn. Tylko w 2020 roku na całym świecie zdiagnozowano blisko półtora miliona nowych przypadków, a pół miliona osób zmarło w wyniku tej choroby. Szybka diagnoza zwiększa znacząco szanse na przeżycie choroby - blisko połowa osób ze zdiagnozowanym rakiem prostaty przeżywa pięć lub więcej lat, o ile zostanie wykryty we wczesnym stadium. Zaproszeni goście wyjaśniają, w jaki sposób realizowane przez nich badania finansowane ze środków Unii Europejskiej przyczyniają się do realizacji tego celu: Jan Tkac jest założycielem i dyrektorem naukowym spółki Glycanostics na Słowacji. Jego zespół opracował innowacyjne badanie diagnostyczne w kierunku raka, które jest oparte na nowych biomarkerach. Prace zostały częściowo zrealizowane w ramach projektu ProSCAN. Badacz chce także przyjrzeć się bliżej poziomom endorfin uwalnianych w czasie uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Harald Mischak, dyrektor naukowy niemieckiej spółki Mosaiques Diagnostics & Therapeutics, badał struktury molekularne odpowiadające za powstawanie niektórych rodzajów nowotworów. Realizowany przez niego projekt PCaProTreat skupiał się na opracowaniu nowych leków oraz ich celów. Joaquin Mateo jest liderem grupy Prostate Cancer Translational Research Group zajmującej się badaniami związanymi z nowotworami prostaty w ramach Instytutu Onkologii Vall d'Hebron w Barcelonie. Badacz jest szczególnie zainteresowany rozwojem nowych form medycyny precyzyjnej, które badał w ramach projektu AR-DDR.

Czekamy na Wasze opinie!

Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją opinią na temat naszych podcastów, napisz do nas! Wszelkie komentarze, pytania lub sugestie prosimy przesyłać na adres editorial@cordis.europa.eu.

Słowa kluczowe

ProSCAN, PCaProTreat, AR-DDR, CORDIS, rak stercza, rak prostaty, zdrowie, diagnostyka, leczenie, chirurgia precyzyjna, medycyna spersonalizowana