European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Continuation Of the cooperation of Space NCPs as a Means to Optimise Services

Article Category

Article available in the following languages:

Sieci europejskie w dziedzinie badań kosmosu

Jedna z inicjatyw finansowanych ze środków UE przyczyniła się do zwiększania potencjału krajowych punktów kontaktowych (KPK) dla badań kosmosu z myślą o rozwijaniu i ulepszaniu usług dla klientów z Europy i spoza jej granic.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Badania kosmosu stanowią ważną siłę napędową do tworzenia nowych technologii. Zastosowania produktów przemysłu kosmicznego są też podstawą wzrostu gospodarczego. Aby zrównoważyć wysiłki państw członkowskich UE i innych liczących się podmiotów, UE przeznaczyła wiele milionów euro na dofinansowanie tej dziedziny w ramach siódmego programu ramowego (7PR). W 2007 r. UE rozpoczęła finansowanie prac sieci KPK dla badań kosmosu nazwanej COSMOS (Cooperation of space NCPs as a means to optimise services). KPK zyskały w ten sposób możliwość identyfikowania i wymiany dobrych praktyk, rozwijania i prowadzenia kursów szkoleniowych dla personelu oraz zbierania i udostępniania aktualnych informacji na temat kosmosu i zagadnień pokrewnych. Partnerzy projektu COSMOS uzyskiwali informacje o wymianach personelu, wspólnych działaniach badawczych i swoich wzajemnych potrzebach. Wykorzystując zebrane doświadczenia, powołano do życia projekt COSMOS+ (Continuation of the cooperation of space NCPs as a means to optimise services). Za cel projektu przyjęto zwiększanie świadomości na temat okazji do pozyskania finansowania dla badań kosmicznych w ramach programów 7PR i Horyzont 2020. W tym celu utworzono nowe usługi udostępniające informacje na temat zaproszeń do składania wniosków dotyczących badań kosmosu, w tym wspólną witrynę internetową i usługę wiadomości. W ramach przygotowań do realizacji programu Horyzont 2020 zorganizowano międzynarodowe dni informacyjne w ośmiu krajach oraz zapewniono wsparcie dla budowania konsorcjów poprzez wydarzenia nawiązywania kontaktów. Projekt COSMOS+ zrzesza ponad 20 agencji badań naukowych z całej Europy. Jednym z celów projektu było promowanie kontaktów między partnerami, zaangażowanymi podmiotami i innymi krajami. Aby usprawnić współpracę między kluczowymi podmiotami z sektora kosmicznego, a w szczególności małymi i średnimi przedsiębiorstwami, wdrożono system doradztwa i opieki mentorskiej. Co najważniejsze, projekt COSMOS+ pozwolił zapewnić płynną kontynuację wszystkich usług po roku 2013 r. pod egidą projektu COSMOS2020, który będzie realizować dalsze działania umacniające współdziałanie KPK dla badań kosmosu.

Słowa kluczowe

Krajowe punkty kontaktowe, badania kosmosu, wzrost gospodarczy, okazje do pozyskania funduszy, system doradztwa i opieki mentorskiej

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania