European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Developing the electric car that charges itself: Lightyear One

Article Category

Article available in the following languages:

Pierwszy na świecie samochód zasilany energią słoneczną rusza w drogę

Specjalistyczny zespół inżynierów opracował niezwykle wydajny model samochodu typu sedan zasilany energią słoneczną, który może pokonywać trasy o długości nawet 725 kilometrów.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność

Wyobraźmy sobie samochód, którym można poruszać się przez wiele miesięcy, jednocześnie zupełnie nie zaprzątając sobie głowy tankowaniem czy nawet odwiedzaniem stacji benzynowych. To możliwe – wystarczy zasilać go energią słoneczną. Twórcy zapewniają, że takim rozwiązaniem jest właśnie Lightyear One – elegancki, pięcioosobowy elektryczny sedan ładowany przy pomocy paneli fotowoltaicznych, charakteryzujący się bardzo niskim zużyciem energii. Finansowany ze środków UE projekt LIGHTYEAR przyczynił się do powstania pierwszego na świecie dostępnego komercyjnie samochodu elektrycznego, który sam się ładuje.

Czysta mobilność

Inżynierowie z holenderskiej firmy Lightyear, która specjalizuje się w branży zaawansowanych technologii, chcieli skonstruować samochód charakteryzujący się doskonałą sprawnością i dysponujący własnym źródłem zasilania. W tym celu projektanci musieli ograniczyć zużycie energii i zmaksymalizować jej dostarczanie. Aby to osiągnąć, planowano zmniejszyć zależność od stacji ładowania, które w niektórych przypadkach nadal są zasilane z elektrowni węglowych, co przekłada się na olbrzymi ślad węglowy. Wprowadzenie takiego rozwiązania miało pozwolić na rozwiązanie głównych problemów stojących na drodze do rozwoju rynku samochodów z napędem elektrycznym w skali globalnej, takich jak ograniczony zasięg, wysokie ceny i znaczna zależność od infrastruktury ładowania. Firma została założona w 2016 roku przez studentów Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven, którzy wygrali konkurs na najbardziej innowacyjny pojazd zasilany energią słoneczną. Swój dalszy rozwój zawdzięcza ekspertom z branży motoryzacyjnej (zaangażowani w jej rozwój byli Hans Heijmans, były dyrektor Volvo i Royal DSM, Laurens Weers i Feike Sijbesma, honorowy prezes Royal DSM) mającym duże doświadczenie we współpracy z szybko rozwijającymi się firmami w branżach zaawansowanych technologii i motoryzacyjnej. Dziś Lightyear zatrudnia przeszło 150 osób i jest naprawdę blisko osiągnięcia celu, jakim jest wprowadzenie na rynek pierwszego zasilanego energią słoneczną samochodu o dużym zasięgu. „Lightyear chce sprawić, by czysta mobilność stała się ogólnodostępna i powszechna. Strategia produktowa firmy zakłada dostarczenie ultrawydajnego, zasilanego energią słoneczną pojazdu elektrycznego o dużym zasięgu, który zapewni wygodę podróżowania. Jednocześnie chcemy utrzymać niską złożoność procesu produkcji”, twierdzi Qurein Biewenga, stypendysta projektu LIGHTYEAR. Dzięki wyeliminowaniu problemów związanych z infrastrukturą ładowania pojazdów elektrycznych, Lightyear stał się idealnym samochodem dla wszystkich tych, którzy zapragną przesiąść się na pojazdy o na napędzie elektrycznym.

Partnerstwo na rzecz produkcji

Jak wyjaśnia przedstawiciel firmy Lightyear: „W ciągu ostatnich kilku miesięcy udało się nam nawiązać współpracę z wieloma partnerami, która umożliwi nam dostarczenie pierwszej partii samochodów Lightyear One latem 2022 roku”. Firma wybrała niedawno fińską spółkę Valmet Automotive jako partnera produkcyjnego. Nowo nawiązane relacje biznesowe pozwolą zwiększyć produkcję w 2022 roku i pozwolą na dostarczanie modelu Lightyear One klientom. Prezentacja pierwszego modelu firmy Lightyear wywołała wiele pozytywnych reakcji na świecie. Program „Horyzont 2020” okazał się tu bardzo przydatny, ponieważ pomógł zespołowi osiągnąć wymagany poziom gotowości technologicznej.

Brawa dla zespołu projektu Lightyear

„Naszym największym dotąd osiągnięciem było przedstawienie światu pierwszego prototypu 25 czerwca 2019 roku. Tego dnia udało nam się pokazać wszystkim, co udało nam się zbudować”, twierdzi Lightyear. Oczywiście firma może pochwalić się także innymi sukcesami, takimi jak choćby trafienie na listę największych wynalazków publikowaną przez magazyn TIME — TIME’s Best Inventions of 2019 czy ustanowienie rekordu dla najbardziej aerodynamicznego samochodu produkcyjnego. Samochód zasilany energią słoneczną jest konkurencyjny pod względem kosztów, ponieważ wyposażono go w stosunkowo mały akumulator, co znacznie obniża koszty zastosowanych materiałów. Z sieci czerpie 80–90 % mniej energii, przez co jazda staje się naprawdę tania. „Chcemy zapewnić powszechny dostęp do czystej mobilności. Obecnie opracowujemy drugi model, który docelowo powinien kosztować znacznie mniej niż 50 000 EUR”, podsumowuje firma Lightyear. Oznacza to, że przyszłe modele będą dostępne dla szerszej grupy odbiorców.

Słowa kluczowe

LIGHTYEAR, samochód zasilany energią słoneczną, Lightyear One, czysta mobilność, pojazd elektryczny

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania