European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Global Response Against Child Exploitation

Article Category

Article available in the following languages:

Wsparcie organów ścigania w walce z niegodziwym traktowaniem dzieci w celach seksualnych w internecie

Nowe technologie, narzędzia i modele pomagają Europolowi i krajowym organom ścigania chronić dzieci i prowadzić dochodzenia dotyczące materiałów przedstawiających niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych.

Społeczeństwo icon Społeczeństwo

Chociaż Unia Europejska i jej państwa członkowskie ściśle współpracują w celu zwalczania niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych w internecie, liczba materiałów przedstawiających niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych (CSAM) w internecie nieustannie rośnie. Jak wynika z danych Europolu, w 2022 roku odnotowano 684 przypadki CSAM, przy czym przeprowadzono 60 dochodzeń, które doprowadziły do 30 aresztowań i umożliwiły zapewnienie ochrony 40 ofiarom. „Międzynarodowe i europejskie organy ścigania są zalewane coraz większą liczbą spraw dotyczących materiałów przedstawiających niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych”, mówi Peter Leškovský, starszy badacz w dziedzinie inteligentnej analizy obrazu w firmie Vicomtech. Aby chronić ofiary, ścigać przestępców i ograniczyć rozprzestrzenianie się CSAM, organy ścigania potrzebują zestawu narzędzi nowej generacji, opartych na najnowszych technologiach – i właśnie dostarczenie takiego zestawu stanowi główny cel finansowanego przez Unię Europejską projektu GRACE. „Opracowaliśmy najnowocześniejsze narzędzia i nowe środowisko informatyczne, aby pomóc organom ścigania w ustalaniu priorytetów nowych spraw i zwiększyć ich możliwości analityczne na potrzeby badania – i rozwiązywania – tychże spraw”, dodaje Leškovský, który pełnił rolę koordynatora projektu.

Narzędzia wspierające organy ścigania

Sercem projektu jest innowacyjna platforma służąca do analizy CSAM, którą uczeni stworzyli od podstaw. Platforma oferuje praktyczny system zarządzania sprawami, przechowywanie danych w sposób trwały i bezpieczny, wszechstronne możliwości priorytetyzacji i wyszukiwania spraw, a także wydajne kojarzenie raportowanych treści i eksplorację wiedzy. Platforma zawiera również szeroki wachlarz narzędzi analitycznych. Jednym z nich jest model semantyczny, który harmonizuje terminologię stosowaną przez organy ścigania, a także procesy, jednostki i relacje. „Jest to narzędzie zintegrowane z wynikami analiz, przez co zapewnia użytkownikom unikalny i ujednolicony model danych, za pomocą którego regulowane jest zarządzanie wiedzą i procesami analitycznymi”, wyjaśnia Leškovský. Wśród pozostałych kluczowych narzędzi znalazła się też półautomatyczna struktura adnotacji, która może generować dane wzorcowe potrzebne do dostosowywania modelu w sposób ciągły. W ramach projektu wprowadzono również ramy uczenia federacyjnego, które pomagają wykorzystać zbiorowe działania niezależnych organizacji w zakresie adaptacji modeli, zapewniając jednocześnie zaawansowany poziom bezpieczeństwa i warunki prywatności. W ramach projektu ocenie w warunkach operacyjnych poddano łącznie ponad 20 nowoczesnych technologii i metod. „Ewaluacje te uwzględniały ocenę zarówno ich gotowości do analizowania nowych, jeszcze niezidentyfikowanych przypadków CSAM, jak i ich skuteczności we wspieraniu procedur dochodzeniowych”, zaznacza Leškovský. Platforma GRACE jest już wykorzystywana przez Europol i organy ścigania w ośmiu państwach członkowskich.

Najlepsze praktyki, polityki i wytyczne w zakresie CSAM

Zespół projektu GRACE skupił się nie tylko na wyżej wymienionych technologiach, ale także przyczynił się do opracowania szeregu najlepszych praktyk, polityk i wytycznych. Wśród nich warto wymienić schemat adnotacji na potrzeby klasyfikacji CSAM w formie obrazu i tekstu, który został wspólnie uzgodniony przez organy ścigania z różnych państw członkowskich. Ponadto projekt pomógł stworzyć wytyczne mające na celu wsparcie osób udzielających pierwszej pomocy, które angażują się w sprawy związane z CSAM. Naukowcy przeprowadzili również szczegółową analizę instrumentów etycznych i prawnych dostępnych na szczeblu międzynarodowym i regionalnym.

Nagłośnienie potrzeby walki z internetowymi materiałami dotyczącymi wykorzystywania dzieci

W ramach projektu GRACE udało się pokazać skuteczność działania całej gamy narzędzi analitycznych umożliwiających nadawanie priorytetów sprawom dotyczącym CSAM i ich szczegółowe badanie. „Dzięki naszej pracy Europol i organy ścigania miały okazję sprawdzić w praktyce najbardziej zaawansowane metody, modele i technologie pozwalające na usprawnienie analizy i przetwarzania ogromnych ilości danych dotyczących przypadków CSAM”, mówi Leškovský. Partnerzy projektu kontynuują prace nad udoskonaleniem swoich rozwiązań technologicznych i starają się udostępniać je organom ścigania. Jednak należy też zwrócić uwagę, że największymi beneficjentami projektu są prawdopodobnie ofiary. „Walka z CSAM to szlachetny cel, a nasza praca zwiększa świadomość na temat rosnącej potrzeby ochrony naszych dzieci, zwłaszcza w internecie”, podsumowuje Leškovský.

Słowa kluczowe

GRACE, organy ścigania, niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych w internecie, materiał przedstawiający niegodziwe traktowanie dzieci w celach seksualnych, Europol, materiał dotyczący wykorzystywania dzieci

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania