European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Forward Acquisition of Soil and Terrain for Exploration Rover

Article Category

Article available in the following languages:

Zwiększenie szybkości łazików planetarnych

Autonomiczne łaziki kołowe poruszają się po trudnym terenie, takim jak stoki, skały czy sypki grunt. Nowa technologia badania gleby i teledetekcji oraz możliwość wykorzystania zespołu łazików powinny umożliwić szybkie i bezpieczne poruszanie się podczas misji eksploracji planetarnych.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Podczas tego typu misji zrobotyzowane łaziki przemierzają rozległe i bardzo zróżnicowane tereny, dysponując z wyprzedzeniem bardzo ograniczoną wiedzą o ich przejezdności. Szacunkowe informacje z kolei, oparte na skromnych danych uzyskanych dzięki teledetekcji, bywają niedokładne. W rezultacie łazikom zdarza się utknąć na łacie miękkiego piasku lub zderzyć się z nieprzewidzianą przeszkodą. W ramach projektu finansowanego przez UE FASTER (Forward acquisition of soil and terrain for exploration rover) konsorcjum sześciu partnerów z pięciu krajów opracowało i zademonstrowało nową technologię skutecznego pozyskiwania właściwości gleby na powierzchni planety. Aby uniknąć wypadków, dzisiejsze łaziki do eksploracji planetarnych poruszają się powoli, przemierzając zaledwie kilka metrów dziennie. System FASTER to mały łazik wywiadowczy zdolny do poruszania się w różnych warunkach terenowych i wyposażony w lekkie przenośne czujniki gleby, który z dość dużą szybkością i wydajnością potrafi oceniać przejezdność terenu. Dane uzyskane z badań fizycznych in-situ powierzchni planetarnej mogą pomóc łazikowi głównemu zwiększyć prędkość poruszania się, zmniejszając przy tym ryzyko wypadków. Przebadano wiele różnych systemów czujników glebowych mających stanowić część wyposażenia małego łazika wywiadowczego: kamerę montowaną na spodniej części obudowy, monitor silnika, radar penetrujący podłoże, płytkę dynamiczną i penetrometr. ‎Łazik główny byłby wyposażony we własne czujniki do pobierania dodatkowych danych, a także do kontrolowania bezpieczeństwa, na wypadek gdyby łazik wywiadowczy zawiódł. Zajęto się także kwestią poruszania się łazika wywiadowczego. Aby zapewnić wysoką trakcję na miękkim gruncie, zespół FASTER zaproponował hybrydowy nożno-kołowy system poruszania się, łączący w sobie korzyści systemów kołowych i nożnych. Co więcej przeprowadzono modelowanie interakcji z terenem odkształcalnym, aby tego typu misje wywiadowcze stały się rzeczywistością. Nowy system stworzony w ramach projektu FASTER powstał z myślą o wymaganiach przyszłej misji pobrania próbek z Marsa. Partnerzy uświadomili sobie, że pomyślne pozyskanie próbek w ramach tej misji powinno odbywać się z użyciem systemu zdolnego do szacowania faktycznych właściwości gleby w miarę przemierzania przez łazika planowanego szlaku. Koncepcje i technologie opracowane w ramach projektu FASTER zaprezentowano przedstawicielom UE, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) podczas wydarzenia demonstracyjnego, które odbyło się 23 października 2014 r. w Zjednoczonym Królestwie.

Słowa kluczowe

Eksploracje planetarne, zrobotyzowany łazik, teledetekcja danych, hybrydowy nożno-kołowy system poruszania się, misja pobrania próbek z Marsa

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania