European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Development of a high power ultrasound system for the low-cost, fast, effective and quality drying of fruit and vegetables

Article Category

Article available in the following languages:

Technologiczne innowacje w suszeniu żywności

Żywność suszona jest atrakcyjną propozycją dla nowoczesnego przetwórstwa spożywczego, ale obecnie stosowane metody suszenia mają pewne ograniczenia. Finansowany ze środków UE zespół badawczy postanowił zająć się tymi problemami, które często utrudniają małym producentom przetrwanie w branży spożywczej.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Aby pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) tego sektora w zachowaniu konkurencyjności, w ramach projektu ULTRAVEG opracowano technologię taniego, szybkiego, skutecznego i wysokojakościowego suszenia owoców i warzyw. Partnerzy projektu koncentrowali się na potencjale ultradźwięków o dużej mocy (HPU) w zakresie odwadniania materiałów porowatych. Wcześniejsze badania wskazywał, że może być to skuteczne metoda przetwórstwa wrażliwych na ciepło materiałów, takich jak artykuły spożywcze. HPU jest technologią pozwalającą przyspieszyć proces suszenia materiałów, a ponadto jest bezpieczna, przyjazna dla środowiska, wydajna i ekonomiczna. W ramach projektu opracowano nową metodę stosowania HPU do suszenia, znacznie skracając czas zarówno suszenia gorącym powietrzem, jak i przyspieszonej liofilizacji. Zbudowano dwa prototypy ULTRAVEG, spełniające większość wymagań branżowych oraz potrzeb zgłaszanych przez partnerskie MŚP. Po zakończonych pomyślnie badaniach laboratoryjnych różne komponenty konstrukcji przystosowano do potrzeb produkcji masowej, a następnie zmontowano w celu przeprowadzenia testów przemysłowych. Aktualny prototyp ma za zadanie spełniać potrzeby branży oraz wymogi nowej technologii suszenia. Testy ULTRAVEG wykazały, że przyspieszone suszenie nie powoduje pogorszenia właściwości odżywczych i smakowych badanych artykułów. Metoda ta powinna doprowadzić do zwiększenia wydajności produkcji, a przy tym jest niedroga, łatwa w instalacji i konserwacji oraz może być obsługiwana przy minimalnym wysiłku i nie wymaga specjalnych kwalifikacji. Różnego rodzaju działania informacyjne pozwoliły na upowszechnienie działań i wyników projektu oraz podstaw nowej technologii. Złożony został wniosek patentowy dotyczący technologii ULTRAVEG, a prace spotkały się z pozytywnym odbiorem branży. Oznacza to, że nadszedł właściwy moment na wprowadzenie na rynek tej nowej technologii, która ułatwi działanie MŚP. Zastosowanie obiecujących wyników projektu w praktyce pomoże europejskim MŚP z branży żywności suszonej w zachowaniu konkurencyjności względem dużych korporacji. Ponadto, na zwiększonej sprzedaży komponentów i urządzeń ultradźwiękowych zyska także gospodarka UE.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania