Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Odwrócenie fali zaniku różnorodności biologicznej

Co możemy zrobić, aby ocalić gatunki zagrożone przez zmianę klimatu i ingerencję ludzi w ekosystemy? Od oceanów po lasy - w dzisiejszym odcinku przyjrzymy się, jak ważne są dowody i dane naukowe dla zachowania różnorodności biologicznej.

Działania oparte na danych ratują gatunki

Różnorodność biologiczna, kluczowy wskaźnik zdrowia planety, jest zagrożona w wyniku zmiany klimatu i presji na zasoby naturalne. Na szczęście są też dobre wieści - dzięki nauce możemy chronić gatunki i powstrzymać ten spadek. W artykule(odnośnik otworzy się w nowym oknie) opublikowanym w 2024 roku na łamach czasopisma „Science” naukowcy przedstawili wyniki globalnej metaanalizy 186 badań porównujących zmiany różnorodności biologicznej w czasie. Porównali oni obszary, na których podjęto działania ochronne z tymi, w przypadku których nie podjęto żadnych działań, wykazując, że miało to wyraźny wpływ na poziom różnorodności biologicznej. Badacze doszli do wniosku, że w dwóch trzecich przypadków ochrona albo poprawiła stan różnorodności biologicznej, albo przynajmniej spowolniła jej zanik. Dziś odbędziemy podróż przez lasy deszczowe, atmosferę oraz morza i oceany, słuchając o najnowszych badaniach finansowanych ze środków Unii Europejskiej, w ramach których badacze gromadzą dane potrzebne do skutecznej ochrony przyrody. Przyjrzymy się, w jaki sposób pasożyty atakują pożywienie wielu organizmów morskich - kryl. Zastanowimy się też, czego przeszłość może nas nauczyć o obecnym stanie wędrownych ptaków wodnych i spojrzymy na to, jak zmiana klimatu wpływa na nasze lasy deszczowe. Pracująca we Francuskim Narodowym Instytucie Badań nad Zrównoważonym Rozwojem Claire Fortunel(odnośnik otworzy się w nowym oknie) jest współprzewodniczącą grupy badającej dynamikę lasów tropikalnych we Wspólnym Ośrodku Badawczym do spraw Botaniki oraz Modelowania Architektury Roślin i Roślinności(odnośnik otworzy się w nowym oknie) w Montpellier. Jest szczególnie zainteresowana zrozumieniem różnorodności i sposobu funkcjonowania lasów tropikalnych oraz tym, jak te ekosystemy zareagują na globalne zmiany. Badaczka była koordynatorką projektu TropDemTrait. Alison Cleary(odnośnik otworzy się w nowym oknie) jest ekolożką molekularną zatrudnioną w British Antarctic Survey(odnośnik otworzy się w nowym oknie). Zależy jej przede wszystkim na lepszym zrozumieniu polarnych morskich sieci pokarmowych i tego, jak interakcje między organizmami kształtują ekosystemy, które badała w ramach projektu ParaKrill. Ada Álvarez-Manzaneda(odnośnik otworzy się w nowym oknie) jest stypendystką Wydziału Ekologii(odnośnik otworzy się w nowym oknie) na Uniwersytecie w Granadzie w Hiszpanii. Szczególnie interesuje ją wykorzystanie podejścia paleoekologicznego do wspierania ochrony ptaków wodnych oraz badanie dawnych modeli środowiskowych w celu kierowania przyszłymi działaniami ochronnymi, na czym skupiała się w ramach projektu PAST.

Czekamy na Wasze opinie!

Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją opinią na temat naszych podcastów, napisz do nas! Wszelkie komentarze, pytania lub sugestie prosimy przesyłać na adres editorial@cordis.europa.eu.